Evo Morales: Emperyalizm kapitalist krizleri çözmek için savaşı kullanır

Bolivya Başkanı Evo Morales, ABD ve Kuzey Kore arasındaki ‘füze krizine’ ilişki açıklamalarda bulundu. “Savaş, emperyalizmin kapitalist krizlere çözüm üretmek amacıyla kullandığı tahakküm için bir araç” olduğunu söyleyen Morales, ‘ABD’nin radikal konumuna karşı dünya çapında gösteriler düzenlenmesi’ çağrısında bulundu.

Üç dönemdir oyların büyük çoğunluğunu alan Bolivya Başkanı Evo Morales, dün Kuzey Kore ve ABD arasındaki ‘füze krizi’ne yönelik açıklamalarda bulundu.

İlk ‘yerli’ başkan olan Morales, Twitter adresinden yaptığı paylaşımlarda, “ABD gibi ülkelerin kapitalizm dolayısıyla ortaya çıkan sosyal, politik, ekonomik ve çevresel problemler konusunda halkın dikkatini dağıtmak için savaşı kullandığını” belirtti.

Guerra: cultura de muerte e instrumento del imperialismo para la dominación, que utilizan como solución a la crisis del capitalismo.

Savaş: Ölüm kültürü, emperyalizmin kapitalist krizlere çözüm üretmek amacıyla kullandığı tahakküm için bir araç.

‘Savaşlarda imparatorluklar kazanır, halk kaybeder’

Örnek olarak ABD’nin Kuzey Kore’yi saldırmakla tehdit etmesine değinen Morales, ‘bunun tüm insanlığa hakaret olduğunu’ belirterek, “Tehdit yerine diyalog, barış ve sosyal adaletten yana olmalıyız” dedi.

Ayrıca tüm insanların ABD’nin dünya sahnesindeki radikal konumunu protesto eden gösteriler düzenlemesi çağrısında bulunan Morales, ‘savaşlarda imparatorluklar kazanır, halk kaybeder’ dedi.