ETHA’dan basın toplantısı: Biat etmeyeceğiz, gazetecilere özgürlük!

ETHA çalışanları, editör ve muhabirlerinin gözaltına alınması ile ilgili olarak bir basın toplantısı düzenledi. “Biat etmeyeceğiz” diyen ETHA çalışanları, gözaltındaki Semiha Şahin, Pınar Gayıp ve Adil Demirci başta olmak üzere gözaltındaki ve cezaevindeki tüm gazetecilere özgürlük istedi

ETHA, dün (13 Nisan) gerçekleşen gözaltı operasyonuna ilişkin İHD İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi.

SGDF Eşbaşkanı Okan Danacı, ESP MYK Üyesi Suat Çorlu, kapatılan TV10 emekçileri, DİSK Basın-İş’ten Ali Ergin Demirhan, Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, HDK Yürütme Kurulu Üyesi Sedat Şenoğlu ve muhalif basın emekçileri katıldı.

ETHA adına açıklamayı Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Derya Okatan yaptı.

Ajans editörü Semiha Şahin ile muhabirleri Pınar Gayıp ve Adil Demirci’nin dün gece gözaltına alındığını hatırlatan Okatan, dosyaya getirilen “gizlilik” kararı nedeniyle soruşturmanın ayrıntılarını bilmediklerini söyledi.

Okatan şunları söyledi: “Ancak çok açık bildiğimiz bir şey var ki, AKP iktidarı her türlü baskı ve sindirme politikalarına rağmen susturamadığı özgür basını gözaltı ve tutuklama saldırıları ile susturmaya çalışıyor. Halkın haber alma hakkını engellemeye dönük bu girişimler her defasında başarısız olsa da AKP pes etmiyor çünkü özgürce yazan kalemlerden korkuyor. Çünkü AKP ve Saray, gerçeklerin halka ulaşmasını iktidarının geleceği bakımından son derece tehlikeli buluyor.”

7 Haziran seçimlerinden bu yana kapatılan gazete, televizyon, radyo ve ajansları hatırlatan Okatan, “Özgürlükçü Demokrasi gazetesi örneğinde olduğu gibi kayyum adı altında basın kuruluşları talan edildi. Hapsedilen, sürgüne gitmek zorunda bırakılan, işsiz kalan gazetecilerin sayısı her geçen gün artıyor. Bu kadar yoğunlaşmış baskının elbette bir sebebi var; çünkü istedikleri gibi olmuyor, özgür ve sosyalist basın susmuyor” diye konuştu.

“Her seferinde sıfırdan yeniden başladık”

En son Kadıköy’deki haber takibi sırasında muhabirleri Ömer Akın’ın gözaltına alındığına dikkat çeken Okatan, şunları söyledi: “Ajansımız ilk kez böyle bir iktidar baskısı ile karşılaşmıyor. 2012 ve 2013 yıllarında ajansımız iki kez basıldı, yazılı ve dijital tüm arşivlerine, fotoğraf makinesi ve kameralarına el konuldu. Her seferinde dayanışma ile sıfırdan başladık. Bugüne kadar onlarca çalışanımız gözaltına alındı, hapsedildi. Şu anda editörümüz İsminaz Temel ile muhabirlerimiz Havva Cuştan ve Ali Sönmez Kayar cezaevinde. Arkadaşlarımız hakkında ağır hapis cezaları isteniyor. İki editörümüz hakkında açılan davalar ve verilen hapis cezaları nedeniyle gazetecilik yapma koşulları ortadan kaldırıldı. Ajansımızın internet adresine erişim engeli iki yıldır sürüyor, sosyal medya hesaplarımız sürekli kapatılıyor, sansürleniyor.”

“Biat etmeyen bir geleneğin takipçisiyiz”

“Ajansımız Etkin Haber Ajansı, asla biat etmeyen sosyalist basın geleneğinin takipçisidir. Bu ülkede kurşunlarla susturulamayan özgür Kürt basınının siper yoldaşıdır” diyen Derya Okatan, “Hakikati halklara ulaştırmak için iktidarlara biat etmeyen, kalemini ezilenlerin itiraz, talep ve özlemlerinden, gerçeğin yolundan ayırmayan bir geleneğin izindeyiz. AKP öncesindeki iktidarlara biat etmediysek, AKP’ye de etmeyeceğiz” dedi.

Gözaltındaki arkadaşlarının serbest bırakılmasını isteyen Okatan, “İktidarlar gelip geçicidir, kalan ise gerçek ve gerçeğin takipçileridir. Geleceğe kalan da biz olacağız. AKP/Saray’ın şimdilik son dalga saldırısını da ezilenlerin dayanışması ile boşa çıkartacağımızı biliyoruz. Biat etmeyeceğiz, gerçeğin peşinden gideceğiz. Okurlarımızın, takipçilerimizin dayanışması ile kazanan biz olacağız” diye konuştu.

Kaya: Muhalif basın susturulmak isteniyor

Dosyaya ilişkin bilgi veren avukat Gülhan Kaya, dosyada gizlilik kararı olduğu için gözaltı gerekçelerini bilmediklerini belirtti. Kaya, “OHAL döneminde olağanlaştırılmaya çalışılan bu hukuksuzluklarla her gün karşı karşıyayız. Biz buna alışmayacağız. Binlerce insan hukuksuz bir şekilde gözaltına alınmış durumda. İsminaz ve Havva da olduğu gibi Pınar ve Semiha da bu şekilde hukuksuz bir şekilde gözaltında tutuluyor. Gazetecilerin gözaltına alınmasını muhalif gazetecilere yönelik saldırıdan ayrı olarak görmemek gerekir. Muhalif basın susturulmak isteniyor. Gözaltına itiraz edeceğiz” dedi.

Kaynak: ETHA