ETHA emekçileri Semiha Şahin ve Pınar Gayıp için tutuklama talebi

7 gündür gözaltında tutulan ETHA emekçileri Semiha Şahin ve Pınar Gayıp, SGDF üyesi Ferhat Pehlivan ve Gazi Mahallesi’nde gözaltına alınan Gülsen İmre, savcılık tarafından ifadesi alınmadan tutuklanma talebiyle hakimliğe sevk edildi

 

7 gündür gözaltında tutulan ETHA editörü Semiha Şahin ve ETHA muhabiri Pınar Gayıp, SGDF üyesi Ferhat Pehlivan ve Gazi Mahallesi’nde gözaltına alınan Gülsen İmre emniyetteki işlemlerinin ardından bu sabah savcılığa sevk edildi.

Savcılık ifade bile almadan Şahin, Gayıp, Pehlivan ve İmre’yi “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla tutuklama istemiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk etti.

Semiha Şahin ve Pınar Gayıp, 12 Nisan gecesi evlerine düzenlenen baskınla gözaltına alındı. Şahin ve Gayıp’ın gözaltına alınırken avukatlarına ve yakınlarına haber vermeleri dahi engellendi. Gözaltına alındıkları ancak sabah saatlerinde komşularından öğrenildi. Evde arama yapan polis, cep telefonlarına el koydu.

Aynı gece, SGDF üyesi Ferhat Pehlivan İzmir’den gözaltına alındı. Aile ziyaretine giden Pehlivan, İstanbul’a getirildi. İstanbul Gazi Mahallesi’nde ise Gülsen İmre evi basılarak gözaltına alındı.

Soruşturmaya gizlilik kararı getirilirken, havuz medyası 4 kişinin sosyal medya paylaşımları nedeniyle gözaltına alındığını yazdı. Suçlamalar ise dün emniyetteki ifade işlemleri sırasında öğrenildi.

Semiha ve Pınar’a sosyal medya paylaşımları ve haber takibi nedeniyle “örgüt üyeliği ve propagandası” suçlaması yöneltildi. Sosyal medya paylaşımları 2014, 2015, 2016 ve 2017 yıllarına ait. Bir çoğu IŞİD’e karşı savaşta yaşamını yitiren savaşçılarla ilgili haberlerin retweet edilmesi.

Aynı zamanda Semiha Şahin’in, Rojava’da IŞİD’e karşı savaşırken yaşamını yitiren Sibel Bulut’un Dersim’de, Halil Aksal’ın da Hatay’da düzenlenen cenaze törenlerine katıldığı iddia ediliyor. Oysa haber takibi yapan Şahin’in dosyaya konulan fotoğraflarından da haber takip ettiği anlaşılıyor.

Kaynak: ETHA