Eskişehir’de şeker fabrikası önünde 1 Mayıs mitingi

Eskişehir’de 1 Mayıs mitingi AKP  iktidarı tarafından özelleştirilmek istenen Kazım Taşkent Eskişehir Şeker Fabrikası önünde yapıldı.

Eskişehir’de Opera binası önünde toplanan siyasi parti sendika ve demokratik kitle örgütleri “Şeker vatandır vatan satılamaz”, “Yaşasın 1 Mayıs”, “İş ekmek yoksa barış da yok” sloganlarıyla Eskişehir Şeker Fabrikası’na yürüdü.

CHP Milletvekili Utku Çakırözer, Odunpazarı Belediye Başkanı CHP’li Kazım Kurt, Tepebaşı Belediye Başkanı CHP’li Ahmet Ataç’ın da aralarında bulunduğu yaklaşık 1500 kişi katıldı.

Kazım Taşkent Eskişehir Şeker Fabrikası önünde tamamlanan yürüyüşün ardından kitleye seslenen Şeker-İş Şube Başkanı Hamit Dokuzlar, “1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü sevinçle kutladığı bu önemli günde şeker işçisi ne yazık ki bu sevinçten mahrum, boynu bükük bir şekilde güzel bir bahar gününde baharı yaşayamamaktadır. Binlerce şeker işçisi yıllardır emeğiyle değer üretmenin, alın teriyle helal kazancının arayışında ve çabasında iken bir anda özelleştirmenin soğuk nefesiyle adeta şoka girmiştir. Özelleştirme planlanan 14 şeker fabrikasından 11 tanesi özelleştirilmiş, 3 tanesinin ihale süreci devam etmektedir. Kapanacak şeker fabrikalarından ortaya çıkacak şeker açığı nişasta bazlı şekerler ile kapatılmaya çalışılacak. Bu mücadelemiz nişasta bazlı şeker lobisi denilen sentetik bazlı zehrin eline düşmemesi için şeker vatandır, vatan satılamaz” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Şeker-İş Sendikası Şube Başkanı Hamit Dokuzlar beyaz güvercin uçurdu.