Esad’dan ilk Afrin açıklaması: ‘Pervasız bir saldırganlık’

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Afrin harekatıyla ilgili ilk kez konuştu. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, TSK’nin Afrin saldırısını ‘pervasız bir saldırganlık’ olarak tanımladı.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Türkiye’nin Afrin saldırısının “Suriye krizinin ilk gününden bu yana Ankara’nın teröristleri destekleme politikasına dayandığını” söyledi.

SANA’nın haberine göre İran Stratejik Dış İlişkiler Konseyi’nden bir heyetle başkent Şam’da bir araya gelen Esad,  “Türkiye’nin Afrin’e düzenlediği pervasız saldırı, Türk rejiminin Suriye krizinin ilk gününden bu yana izlediği ve temelde terörü ve terör örgütlerini desteklemek üzerine inşa edilen politikasından ayrı tutulamaz” ifadelerini kullandı.

Suriye hükümeti, Suriye’nin ayrılmaz bir parçası olarak nitelediği Afrin’e yönelik harekatı kınamıştı. Harekat öncesi yapılan açıklamada da TSK’nin Afrin’de savaş uçaklarını kullanması halinde hava savunma sistemlerinin devreye sokulacağı iddia edilmişti.

ARAP SENDİKALARI FEDERASYONU BAŞKANI: TÜRKİYE’NİN SALDIRILARINA SESSİZ KALINAMAZ

Uluslararası Arap İşçi Sendikaları Federasyonu Başkanı Cibali el Muraği ise Türkiye’nin Suriye toprakları üzerindeki saldırılarına dair uluslararası sessizliğe tepki gösterdi.

Kahire’de SANA’ya konuşan El Muraği, bu saldırıların görmezden gelinemeyeceğini belirtti ve derhal durdurulması talebini dile getirdi.