Ermenekli madencilerin yürüyüşü jandarma tarafından engelleniyor

Verilen sözlerin tutulmaması üzerine yürüyüşe devam kararı alan işçilerin önleri bir kez daha jandarma tarafından kesildi. İşçilerin bekleyişi sürüyor

Ermenek ve Somalı madencilerin ödenmeyen tazminatları ve ücretlerinin ödenmesi, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin alınması talebiyle başlattıkları direniş devam ediyor. Ermenekli maden işçileri kendilerine verilen sözlerin tutulmaması üzerine yürüyüşe devam kararı aldı. Madencilerin önleri bir kez daha jandarma tarafından kesildi.

Jandarma yürüyüşü engellendi

Maden işçileri 21 Ekim’de AKP Karaman Milletvekili Selman Oğuzhan Eser’in Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ile görüşeceği sözünü üzerine, maden ocağındaki bekleyişlerini 26 Ekim gününe kadar sürdürme kararı almıştı. Görüşme olmaması üzerine verilen sürenin sona ermesiyle işçiler Güneyyurt Meydanı’nda yürüyüşlerini devam ettirmek için harekete geçti. İşçilerin önü kısa bir süre sonra yüzlerce jandarma tarafından “Pandemi” gerekçesiyle kesildi. Jandarmaya seslenen işçiler, “Madenlerde kaçak çalışanlar var, bizi engelleyeceğinize onları çalıştıranları engelleyin. Biz ölmek var dönmek yok dedik, son derece ciddiydik” dedi.

“Anayasayı ihlal eden onlar, biz değiliz”

Sık sık, “Güneyyurt madencine sahip çık”, “Yolu aç jandarma geliyoruz Ankara”, “Onurlu direniş engellenemez”, “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganları atan madenciler yolda oturarak bekleyişe geçti.

Yürüyüş haklarını kullandıklarını vurgulayan Bağımsız Maden İş Sendikası başkanı Tahir Çetin, “Etrafa rahatsızlık verdiğimizi söylüyorlar ama burada bizden rahatsız olan yok. Biz bu yolda devam edeceğiz bu yoldan dönüşümüz yok. Devlet tek bir adama söz geçiremiyor. Bugün bu zulüm bitsin. Bizim sadece ekmek sorunumuz var. Bu yol ekmek yoludur” diye konuştu.

İşçilerden Abdullah Büber engellemeye tepki göstererek, “Önümüzü keseceğinize, haklarımızı yiyenlerin peşinden gidin. Bizi Ankara’ya görüşmeye çağırıyorlar ama ‘yetkisi’ olmayan biriyle görüştürüyorlar. Ankara’ya yürümemize mani olamazsınız. Ya önümüzü açın ya da hepimizi gözaltına alın bunun başka yolu yok. Bugün burada bu mesele hal olacak. Çalmadığımız kapı kalmadı, artık yeter. Her gün bugün son dediler 60 gün oldu. Söz veriyorlar sözlerinde durmuyorlar. Anayasayı ihlal eden biz değiliz, onlar” dedi.

Bekleyiş sürüyor

Madencilerin jandarma barikatı önünde bekleyişi devam ediyor.

Direnişlerinin 57. gününü geride bırakan Ermenekli işçiler, “57 gün içerisinde sorunlarımızı çeşitli şekillerde duyurduk. Ermenek’te yaşamını yitiren arkadaşlarımızın tazminatları ödenmedi. Elimizde mahkeme kararları olduğu halde haklarımız ödenmiyor. Biz defalarca bu sorunlarının çözülmesini istedik. Ankara’ya yürümenin heveslisi değiliz ama sorunu çözmek için bir adım atmadılar. Verdiğimiz süre bugün doluyor. Herhangi bir gelişme olmazsa, bir adım atılmazsa yürüyüşümüze devam edeceğiz. Polisi askeri bizim karşımıza değil hakkımızı ödemeyen Özbeylerin karşısına dikin” demişti.

Somalı madencilerin direnişi ise Kırkağaç Çamı’nda devam ediyor. Geçen hafta AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin’le görüşen madenciler, sorunun 10 gün içerisinde çözüleceği sözünü almaları üzerine, Kırkağaç Çamı’nda direnişe devam etme kararı almıştı.