“Erdoğan’ı karşılamayanlar kadroya geçirilmeyecek!”

Dicle Üniversitesi yönetimi Tayyip Erdoğan için düzenlenecek karşılama törenine katılım sağlamak için, çalışanlara tehdit mesajları yolladı.

Rektörlük, Tıp Fakültesi başhekimliği, müdürler ve temizlik şefleri taşeron çalışanlara ayrı ayrı mesajlar ve telefon konuşmaları ile ulaşırken, mesajlarda “Katılımını ispat etmeyenlerin kadroya geçişi yapılmayacaktır” denildi.

Silvan’da da kaymakamlık talimatı olarak kamu işyerlerine iletilen mesajlarda çalışanların Erdoğan’ı karşılamaya gidip selfie çekerek, fotoğrafları amirlerine iletmesi istendi.

Rektörlük: Katılımınızı fotoğrafla ispatlamanız gerekiyor

Dicle Üniversitesi Rektörlüğü adına yapılan açıklamada, kadroya geçirilen çalışanların Erdoğan’ı karşılama törenine katılımının zorunlu olduğu ve bunu fotoğrafla ispatlamaları gerektiği belirtildi.

Rektörlüğün açıklaması şöyle:

Hastanelerimizde kadroya geçirilen tüm çalışanların yarın saat 12:00 da Elazığ yolu üzerinde Devlet Su İşleri’nin (DSİ) önünde sayın Cumhurbaşkanımız için Rektörlüğümüzün yapacağı karşılama törenine katılmaları zorunludur. Katılım sağlayanların kanıt amaçlı alan da telefonları ile fotoğraf çektirmesi gereklidir. Fotoğraflar daha sonra rektörlüğe sunulacaktır…

Başhekim: Ailenizle gelin

Başhekimlikten yapılan açıklamada ailelerin de getirilmesi istendi:

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri çalışanları olarak Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı karşılamak üzere saat 14:00’te Seyrantepe Kapalı Spor Salonu önünde toplanıyoruz. Sizin ve ailenizin katılımını ve gereğini rica ederim. Prof.Dr. Ali Kemal KADIROGLU DU. Rektör Yrd. ve Hastaneler Başhekimi.

Gelmeyene kadro yok

Müdürler ve temizlik şefleri de ayrı ayrı telefon görüşmeleri ile çalışanları arayıp mesaj göndererek “Cumhurbaşkanımızın kongre açılışına mesaisi olmayan arkadaşların katılımı zorunludur. Katılan arkadaşların kongre önünde fotoğraf çekip imza atması gerekmektedir. Katılımı ispat etmeyenlerin kadroya geçişi yapılmayacaktır” dedi.

Taşeron firma üstlendi

Tepki çeken çağrıların basına yansımasının ardından BRÇ adlı taşeron firma, rektörlüğün böyle bir çağrısı olmadığını, söz konusu mesajların bir işgüzarlık eseri atıldığını savunan şu açıklamayı yaptı:

17.03.2017 tarihinde (Cumartesi) saat:14.30’da Sayın Cumhurbaşkanımızın katılacağı Diyarbakır mitingine BRÇ firması olarak tüm çalışanlarımızı davet ediyoruz. Taşerona kadronun mimarı olan Sayın Cumhurbaşkanımızı Diyarbakır’ımıza yakışır bir şekilde karşılamamızı temenni ediyoruz. Siz değerli çalışanlarımıza kendini bilmez kişi veya kişilerce atılan mesajın, Dicle Üniversitesi Rektörlüğü ile alakası bulunmamaktadır. Bilgilerinize.

Kaymakam beyin talimatı

Benzer “davet”ler okullar dahil diğer kamu işyerlerinde de gündeme geldi. Silvan’da “Kaymakam beyin talimatı” olarak kamu çalışanlarının Erdoğan’ı karşılamaya gidip alandan selfie çekerek amirlerine iletmesi istendi.