Erdoğan’dan, “MİT TIR’ları”nı soran gazeteciye tehdit: O operasyonu yapanlar hapisteler

Tayyip Erdoğan, Fransız gazetecinin “Suriyeli muhalif gruplara silah gönderdiğiniz için pişman mısınız? sorusuna tehditle yanıt verdi:  “O operasyonları yapanlar içeride şu anda… Hapisteler şu anda”

Türkiye’nin İtalyan-Fransız ortaklığı olan Eurosam ile füze alımı anlaşması ve Türkiye-AB ilişkileri gündemi ile Fransa’ya giden Erdoğan Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron ile ortak açıklama yaptı. Macron ve Erdoğan’ın açıklamaları sonrası soru aşamasına geçildi.

Tayyip Erdoğan, Fransız gazetecinin “Suriyeli muhalif gruplara silah gönderdiğiniz için pişman mısınız? sorusuna “Hangi silahlar? “Kim silah göndermiş?” soruları ile yanıt verdi. Gazetecinin MİT TIR’larını hatırlatması üzerine gazetecinin konuşmasının bitmesini beklemeden söze giren Erdoğan gazeteciye “Sen FETÖ ağızıyla konuşuyorsun” dedi. Erdoğan sözlerine “O operasyonları yapanlar içeride şu anda… Hapisteler şu anda” diyerek devam etti ve “Trump’ın Suriye’ye verdiği silahları araştır” dedi.

Erdoğan, tutuklu bulunan Osman Kavala ile ilgili soruya ise şöyle yanıt verdi: “Kavala’nın avukatları var. Burada baya iş görüyorlar. Türkiye’deki 2013 Gezi olaylarının perde arkasındaki olayların aktörleri olduğunu hatırlatayım da onunla ilgili de çalışma yapsınlar.

Füze alımı anlaşması ve Türkiye-AB ilişkileri gündemi ile Fransa’ya giden Erdoğan, protestolarla karşılanmıştı.