Erdoğan: Bu ülkenin tarihini 1923’ten başlatmaya çalışıyorlar

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Birileri ısrarla bu ülkenin tarihini 1923’ten başlatmaya çalışıyor. Birileri inatla bizi köklerimizden, kadim değerlerimizden koparmaya gayret ediyor” sözleriyle Cumhuriyet dönemini hedef aldı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Yıldız Sarayı’nda düzenlenen “Vefatının 100. Yılında Sultan Abdülhamid’i Anlamak” programında konuştu. Erdoğan programda yaptığı konuşmasında yine Cumhuriyet dönemini hedef aldı.
Marjinal bir kesimde Sultan Abdülhamid’e dair bağnaz bakış açısının halen hüküm sürdüğünü gördüklerini söyleyen Erdoğan, “Birileri ısrarla bu ülkenin tarihini 1923’ten başlatmaya çalışıyor. Birileri inatla bizi köklerimizden, kadim değerlerimizden koparmaya gayret ediyor” dedi.
Erdoğan, “Bir milleti var kılan, ona hafıza ve karakter kazandıran, olayların bütünüdür. Bizler hiçbir ayrım yapmadan tarihimizle iftihar ediyor, gurur duyuyoruz ve bu tarih, her milletin yazdığı veya yazabileceği bir tarih değildir. Hamdolsun ki böyle bir tarihe sahibiz” ifadelerini kullandı.
Bu sözlerinin devamında “Türkiye Cumhuriyeti, tıpkı daha önceki devletlerimizin birbirlerinin devamı olduğu gibi Osmanlı’nın devamıdır” diyen Erdoğan, “Elbette sınırlar değişmiştir, yönetim biçimleri değişmiştir, yönetime esas belgeler değişmiştir ama öz aynıdır, ruh aynıdır hatta kurumların pek çoğu aynıdır. Bu bakımdan Sultan Abdülhamid’i de devletimizin son 150 yılına damgasını vuran en önemli, en vizyoner, en stratejik zihne sahip şahsiyetlerden biri olarak görüyoruz” diye konuştu.