Erdoğan Diyarbakır’da şaşırdı: OHAL’i biz kaldırdık!

Partisinin Diyarbakır İl Kongresi’nde konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 aydır devam eden OHAL konusunda, “Bugünkü OHAL ile o zaman uygulanan OHAL’i karıştırmayın. OHAL’i iktidara gelir gelmez biz kaldırdık” dedi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mardin’den sonra partisinin il kongresine katılmak üzere Diyarbakır’a geldi. Günler öncesinden kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara katılmaları zorunlu tutulan ve yine çevre kentlerden otobüslerle çok sayıda kişinin taşındığı kongre öncesi Erdoğan, salon önünde toplanan kalabalığa konuştu. Ardından salona geçerek burada konuşan Erdoğan, Diyarbakır’ın 16 Nisan referandumunda beklentilerinin çok altında kaldığını itiraf etti.
‘OHAL’LERİ KARIŞTIRMAYIN’
Temmuz 2016’dan bu yana uygulanan ve özellikle bölgedeki hak ihlalleriyle büyük tartışma konusu olan OHAL’e ilişkin de konuşan Erdoğan, “AK Partiyi kurduğumuz günlerde buralara geldiğimizde bizden ne istersiniz diye sorduğumuzda aldığımız ilk cevap OHAL’i kaldırın idi. O dönemin OHAL’ini bugünkü ile karıştırmayın. O dönemdeki OHAL’de tüm vatandaşlarımızın üzerinde demokrasi kılıcı vardı. İktidara geldiğimizde ilk iş OHAL’i kaldırmak oldu. Bugün OHAL yetkilerinin yüzde 5’i bile kullanılmıyor. Hak ve özgürlük alanında hiçbir kısıtlama yapılmıyor” iddiasında bulundu.
Erdoğan konuşmasında Kasım 2015’te ilan edilen ve halen devam eden sokağa çıkma yasağında ağır silah ve tanklarla yerle bir edilen Sur’un yeniden kalkındırıldığını ileri sürdü. Erdoğan’ın yeniden 24 katrilyon yatırım yaptıklarını söylediği Sur’un 6 mahallesinde şu an göstermelik bir kaç betonarme yapı dışında bina bulunmuyor.