Erdoğan: Bölge politikalarımızı ABD ile yürütmek istiyoruz

Erdoğan Elazığ’da AKP kongresine katıldı, kongrede TSK’nın Afrin’de PYD mevzilerine yönelik saldırısına yanıt veren YPG’yi tehditlere boğarken bölgede ABD ile birlikte çalışmak istediklerini söyledi.

Son dönemlerde ABD’ye karşı çıkışlarıyla gündeme gelen Erdoğan, bu kez ABD ile çalışmak istediklerini dile getirdi. Erdoğan Elazığ’da AKP kongresine katıldı.

Erdoğan, “Fırat Kalkanı Harekatı ile terör koridorunu tam ortasından bıçak keser gibi attık. Bir gece ansızın vurduk. İdlib operasyonuyla bu koridorun batı kanadını çökertiyoruz. Afrin’deki teröristler teslim olmazsa orayı da başlarına yıkacağız. Münbiç’te bize verilen sözler tutulmazsa kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Tek bir terörist kalmayıncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Erdoğan, “Biz tarihimizden ders almasını bilen bir milletiz. Sınıflarımız boyunca aktif bir politika izliyoruz. Fırat Kalkanı harekatı ile terör koridorunu bıçakla keser gibi kesip attık. İdlib operasyonu ile bu koridorun batı kanadını çökertiyoruz. Afrin’de teröristler teslim olmazsa orayı başlarına yıkacağız. Münbiç’te bize verilen sözler yerine getirilmezse kendi göbeğimizi keseceğiz. Bir haftaya kalmaz ne yapacağımızı görecekler. Dün Cerablus’tan El Bab’a kadar 3 bin DEAŞ’lıyı imha etmiştik. Yarın gerekiyorsa 3 bin teröristi daha imha ederiz. Bu mücadelede karşımızda yer alacak olanlar dönüp kendilerine bir baksınlar. Bu devletin tek bir çakıl taşını, milletin tek bir evladını kimseye kaptıracak değiliz.” diye konuştu.

“Bölge politikalarımızı ABD ile yürütmek istiyoruz.” diyen Erdoğan, “Bu tek taraflı olmaz. Yılanla yatağa giren neticelerine katlanır. ABD, yılan çukuruna atmakta bu kadar ısrarcıysa… Biz kendi başımızın çaresine bakarız.” dedi.