Erdoğan: Afrin’i kime teslim edeceğimizi biz biliriz

AKP Genel Başkanı Erdoğan, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un “Türkiye, Afrin’in kontrolünü Suriye hükümetine geri vermeli” açıklamasına, “Kime teslim edeceğimizi biz biliriz” yanıtını verdi. Erdoğan, CHP’nin devrinin de yakında kapanacağını söyledi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında konuştu. CHP Genel Başkanı Kemal Kalıçdaroğlu’nu hedef alan Erdoğan, “Duydum ki Hatay’a gidiyormuş. Hayırdır yahu, günaydın. Ne oldu? O zaman yapman gereken bir şey var. Postalın eksikse sana postal da gönderelim. Olur ya, parka falan eksikse onu da gönderelim. Bu ülkede biz askerimizle doğduk, askerimizle yürüyoruz… Bay Kemal sen Hakkari’de mitingini yaptığın zaman bir tane Türk bayrağı var mıydı? Orada o zaman bu malum partinin destekleriyle gittin miting yaptın. Sende o güç olsaydı biz seni oradan tanırdık. Biz, 15 Temmuz’dan sonra kendisine Yenikapı için davet gönderdiğimde bize önce ‘hayır’ dedi. Baskılar sonucunda son akşam geleceğine dair haber geldi. Bunları bilmemiz lazım. Bunları anlatayım ki bu adamın ne olduğunu herkes anlasın. Cibilliyetini anlasın. Karakter başka meseledir” diye konuştu.
Erdoğan, “Türk milletinin nevi şahsını oluşturan o çeşitlilik bize mahsustur. Lafa gelince sosyal demokrat olduğunu söyleyen, fakat her tarafından buram buram faşizm akan bu partinin ve başındaki zatın devri inşallah yakında kapanacaktır. Hiç endişe etmeyin” ifadesinde bulundu.
Doğu Guta ve Duma’daki kimyasal silah iddialarına dair konuşan Erdoğan, “Bu katliamı yapanları lanetliyorum. Kimden gelirse gelsin bu katliamı yapanlar bunun bedelini ağır şekilde ödeyecektir. Bununla ilgili görüşmelerimizi sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.
Erdoğan, Akkuyu Nükleer Santrali’ne dair de, “Türkiye’de bir ilk, bunu AK Parti iktidarı yapıyor. Mersin Akkuyu’da 60 yıllık rüya olan ilk nükleer güç santralinin temelini Rusya lideri ile attık. 4 etabı olan bu güç santralinin yaptırım bedeli 22 milyar doları bulacak. Akkuyu devreye girdiğinde Türkiye’nin enerji ihtiyacının yüzde 10’unu karşılayacak. Gençlerimiz şu anda Rusya’da eğitim alıyor” dedi.
‘AFRİN’İ KİME GERİ VERECEĞİMİZİ ÇOK İYİ BİLİYORUZ’
Erdoğan, grup toplantısı sonrasında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, Grup Toplantısındaki konuşması sırasında Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ı yanına çağırmasıyla ilgili sorusuna, “Özel. Özele girmeyin, genelde kalın” yanıtını verdi.
Erdoğan, “Bugün, ‘Görüşmelerimiz devam edecek’ dediniz. Putin ile de görüştünüz, Trump ile görüşecek misiniz?” sorusu üzerine, “Ararsa görüşmemek için hiçbir sebep yok. Gelişmelere göre gerekirse ben de ararım” ifadesini kullandı.
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Efrin konusundaki, “Suriye rejimine verilmesini bekliyoruz” açıklamalarına ilişkin Erdoğan, şunları söyledi: “Bu çok yanlış bir yaklaşım. Biz Afrin’i kime geri vereceğimizi çok iyi biliyoruz. Öncelikle Suriye’de şu anda başka ülkelerin el altında, kontrol altında tuttuğu yerlerin Suriye’ye teslimi konuşulsun. ‘Oraları rejim verdi’ ifadesi bizi ikna etmez. Biz, yeri geldiği zaman Afrin’i, Afrinlilerin kendisine bizzat teslim ederiz. Ama bunun zamanı bize aittir; onu da biz belirleriz, Sayın Lavrov değil.”
ABD BAŞKANI TRUMP İLE GÖRÜŞME 
Doğu Guta’da yaşananlar üzerine ABD Başkanı Donald Trump’ın, “Ben de bir karar alacağım” sözlerinin hatırlatılması üzerine Erdoğan, “Biz de izliyoruz şu anda, bakalım” ifadesini kullandı. Erdoğan, Doğu Guta’da yaşananlara ilişkin ABD Başkanı Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesinin olup olmayacağı sorusuna, “Biz sürekli zaten Sayın Putin ile bu tür görüşmelerimizi yapıyoruz. Sayın Trump ile aynı şekilde yapıyoruz. Yine yaparız” yanıtını verdi.