Eğitim Sen’in eylemi 45’inci haftada: Asla diz çökmeyeceğiz

Eğitim Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Hasan Ali Kılıç, OHAL ve KHK’lere karşı adımı dayanışmayla büyüteceklerini belirterek, “Bugünün zalimleri önünde asla diz çökmeyeceğiz” dedi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) İzmir 2 Nolu Şube, Olağanüstü Hâl (OHAL) ve Kanun Hükmünde Kararnamelere (KHK) karşı 45’nci kez sokağa çıktı. Karşıyaka Çarşısı’nın girişinde bir araya gelen eğitim emekçilerine, İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) yöneticileri ile ihraç edilen akademisyenler destek verdi. “OHAL hukuksuz yasaklardır, KHK’ler ile demokrasinin linç edilmesine izin vermeyeceğiz” pankartı açılan açıklamada, “Direne, direne kazanacağız” ve “Biz çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakmayacağız, ya siz!” sloganları atıldı.
Açıklamayı yapan Eğitim Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Hasan Ali Kılıç, OHAL kapsamında çıkarılan 30 KHK ile toplam 116 bin 206 kamu görevlisinin savunma hakkı tanınmadan, hukuksuz bir şekilde ihraç edildiğini belirterek, “İhraç edilenlere yönelik somut bir suçlama yapılmaması, adil yargılama ve savunma hakkının tanınmaması, hukuk mekanizmalarının iktidar tarafından kasıtlı olarak kilitlenmesi büyük bir hukuk skandalı yaşandığının kanıtıdır. Kamudan idari ve siyasi tasarruflar sonucunda ihraç edilenlere yönelik olarak bütün bu yaşananlar, ihraç edilen kamu personeli açısından açık bir ‘yargısız infaz’ yaşandığının kanıtıdır. Hukukun en temel ilkelerini yok sayan, keyfi ihraçlarla yüz binlerce insanı fiilen cezalandıran, kendisi gibi düşünmeyen herkesi ‘hain’, ‘düşman’ ya da ‘terörist’ olarak görüp hedef gösterenlerin benzer örneklerini ancak faşist rejimlerde görülebileceğimiz düzenlemelere imza atmaları şaşırtıcı değildir” dedi.
‘MÜCADELEYİ SÜRDÜRECEĞİZ’
Kılıç,  308 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça başta olmak üzere OHAL KHK’leri ile işinden, ekmeğinden edilen tüm kamu emekçileri görevlerine dönene kadar mücadeleyi sürdüreceklerini vurguladı. İktidara karşı en güçlü yanıtı birlik ve dayanışmayı büyüterek vereceklerini dile getiren Kılıç, “Bugünün zalimleri önünde asla diz çökmeyeceğiz” diye konuştu.
mezopotamyaajans