Düzenleme isteyen dolmuşçular ‘Bize seçim mi kaybettireceksiniz’ yanıtı aldı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne atanan kayyumdan yolcu taşıma ücretlerinde düzenleme yapılmasını isteyen şehir içi dolmuş hattı sahiplerine iddiaya göre “Bize seçim mi kaybettireceksiniz, önceki yönetim döneminde niye almadınız” yanıtı verildi.
Türkiye ekonomisinde yaşanan kötü gidişattan etkilenmeyen sektör kalmadı. Türk lirasının değer kaybetmesi ve enflasyon rakamlarının yükselmesiyle kendini iyice hissettiren ekonomik kriz bir yana akaryakıta yapılan zamların ardı arkası kesilmiyor. Bu şartlar yüzünden Diyarbakır’da yolcu taşıma ücretlerinde düzenleme yapılmasını isteyen şehir içi dolmuş hattı sahipleri, kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne başvurdu.
Ancak iddiaya göre dolmuş sahiplerine “Bize seçim mi kaybettireceksiniz?” yanıtı verilerek bu talepleri reddedildi.
‘HİÇBİR DÖNEM BU KADAR KÖTÜ DEĞİLDİ’
27 yıldır şehir içi taşımacılığı yaptığını söyleyen Niyazi Akdemir, hiçbir dönem bugün yaşadıkları kadar zorluk çekmediklerini ifade etti. Akdemir, bağlı bulundukları dernek yöneticilerinin kayyum atanan belediye yöneticileri ile yaptıkları görüşmeyi şu şöyle aktardı: “6 ay önce kayyumdan randevu talebi yapıldı. Dernek yöneticilerimizin kayyum ile yaptıkları görüşmede kayyum, ‘Bize seçim mi kaybettireceksiniz. Demokratik Bölgeler Partisi döneminde niye almadınız? Bunun için benim yanıma bir daha gelmeyin’ dedi. Buna karşı yöneticilerin hat sahipleri zarar ediyor, mevcut ücret kurtarmıyor sözlerine kayyum ‘Kurtarmayan aracını bana getirsin ben işletirim’ demiş.”
‘KAZANCIMIZ GİDERLERİ KARŞILAMIYOR’
Dolmuş ücretlerinde en son düzenleme yapıldığı günün şartlarını bugün ile kıyaslayan Akdemir, “O dönem sıfır model araç 40 bin TL’ye alıyorduk. Şimdi ise 2018 model araç 160 bin TL. Yakıt 2.20 idi, şimdi 5.80 TL olmuş. Her gün yakıt deposunu doldurmak zorundayız. En son rayiç bedeli düzenlemesi yapıldığında bir porsiyon yemek 6 liraydı, şimdi 18 TL. Aracın bakımını 9 yıl önce 100 TL’nin altında yapıyorduk, bugün sanayide 619 TL bakım parası ödedim. Aracın trafik sigortası 400 lira idi, şimdi 4 bin 500 TL, kasko 600 Lira idi şimdi 6 bin TL. Çoğu şirket Diyarbakır’daki şehir içi dolmuşlarına kasko yaptırmıyor. Kazancımız giderlerimizi karşılamıyor. Sabrımız kalmadı, çünkü artık kaybedeceğimiz bir şey kalmadı” ifadelerini kullandı.
‘BİZE DAYATILANA AT ARABASI ÇALIŞMAZ’
Akdemir, yine trafik polislerinin kestiği cezalardan da yakındı. Akdemir, “Ceza almayan araç kalmadı. Herkesin belli saatlerde çıktığı anlarda yoğunluk oluyor. 14 yolcudan bir kişi fazla olduğunda 80 TL ceza kesiliyor. Diyarbakır’da trafik polisinden ceza almayan dolmuş kalmadı. Bazen ceza kesmek için ceza veriyorlar.  Gaziler’den ya da Diclekent’ten kalkan bir araç Dağkapı ve Mardinkapı’ya 14 yolcu ile yani 20 TL ile gitmek zorunda. Bugün bir at arabası Gaziler’den Dağkapı’ya 20 TL’ye gitmez” diye tepki gösterdi.
‘KONTAK KAPATANLAR VAR’
Zarar ettiklerinden dolayı kontak kapatan araç sahipleri olduğunu aktaran Akdemir, “Balıkçılarbaşı hattında çalışmayan araçlar var. Yine onlarca kiracı bu işi bıraktı. Şehir içi dolmuşlara şoför bulunmuyor. Kimse bu ücrete çalışmak istemiyor. Ana maaş bin 200, hat sahibinin cebinde eklemesi ile en fazla bin 800 TL çıkılıyor. Belediye düzenli olarak vergisini arttırıyor. OHAL dönemi haklarımızı arayamıyoruz. 6 ay önce kontak kapatma eylemi yapmayı düşündük. Hattınız iptal edilir, aracınız bağlanır diye tehdit edildik” dedi.
Diyarbakır’da yıllardır dolmuş şoförlüğü yaptığını belirten Hamdullah Kaya da, içerisinde bulundukları şartları ve yol açtığı mağduriyeti “Kayyum topu önceki yönetime atıyor. Ancak daha önceki yönetim dönemindeki şartlar bu kadar kötüleşmemişti. Mazot bu kadar artmamıştı. Nereden bakarsanız sadece mazottan ayda 6 bin TL zarar ediyoruz” sözleriyle dile getirdi.
Kaynak: MA