Duygu Delen’in ön otopsi raporunda ‘darp izleri’ var

Duygu Delen’in şüpheli ölümüne ilişkin hazırlanan ön otopsi raporuna ilişkin açıklama yapan Antep Barosu, raporda düşmeye bağlı olmayan darp izlerinin olduğunu belirtti. 

Antep’in Batıkent Mahallesi’nde 13 Ağustos günü erkek arkadaşı Mehmet Kaplan’ın 4’üncü kattaki evinin penceresinden düşerek şüpheli şekilde yaşamını yitiren Duygu Delen’in  (17) ölümüne ilişkin ön otopsi raporu hazırlandı.

‘Şüpheli darp ettiğini söylüyor’

Antep Barosu, Duygu Delen’in ailesinin de katıldığı bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında konuşan Avukat Ömer Faruk Akan, otopsi raporunun kendilerine iletildiğini kaydetti. Dosyada ciddi delillerin mevcut olduğunu dile getiren Akan, “Otopsi raporu hazır ama bu bir ön rapor şeklinde. Bizim başsavcılığa ayrıca bir talebimiz olacak. Adli Tıp Kurumu dışında bağımsız bir adli tıp uzmanının dosyayı incelemesini ve otopsi raporunu incelemesini istedik. Bunu da muhtemelen kabul edeceklerdir. Otopsi raporunun içeriğine dair bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Onu da şu gerekçe ile söylüyorum: Biz bağımsız bir doktor görevlendirmiştik, otopsiye girmişti. Şüpheli ifadesinde zaten maktulü darp ettiğini söylüyor. Duygu’nun vücudunda düşmeye bağlı olmayan darp izleri mevcut. Fail ayrıca hem emniyet hem de mahkemede düşme olayını görmediğini söylüyor” dedi.

‘İntihar değil cinayettir’

Dosya üzerinde titizlikle çalışıldığını ifade eden Akan, “Bundan sonraki süreç muhtemelen bizim talep ettiğimiz bağımsız adli tıp uzmanı ve Cumhuriyet Başsavcılığı’nın göndereceği Adli Tıp Raporu beklenecek. Tanıklar dinlenmeye devam ediyor. Dinlenecek birçok tanık var. Titizlikle yürütülen bir soruşturma olduğu için ilgili ya da ilgisiz, aynı binada otursun ya da oturmasın o civardaki neredeyse tüm şahısları dinlemeye çalışıyorlar. Tanık beyanları bittikten sonra ve rapor geldikten sonra iddianame hazırlanacaktır. Duygu’nun ölümü bir intihar değil, cinayettir” diye konuştu.

‘Adalet istiyorum’

Ardından konuşan Baro Başkanı Avukat Bektaş Şarklı, Gaziantep Barosu olarak ailenin yanında olduklarını söyledi. Baba Bülent Delen ise “Adalet istiyorum” dedi.