Duran’a Sözümüz Var: Kazanana Kadar DİRENİŞTEYİZ!

Direnişteyiz olarak yola çıktığımız günden bu yana kapitalizmin sömürüsüne, insan hayatının hiçe sayılmasına, işçi cinayetlerini rakamlardan ibaret okuyanlara karşı yürüttüğümüz bu savaşta bizlere bilgi taşıyan muhabirlerimizden İnşaat işçileri Sendikası üyesi, Kaldıraç okuru Duran Baysal’ı 2 yıl önce tam da “3 Mart İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü”nde işçi cinayetinde kaybettik.

Soma’da, Ermenek’te, Torunlar’da katledilen işçilerin hesabını sormak için her an sokakta olan, fotoğraf makinesiyle gerçekleri kaydederek bizlere aktaran ve kendisi de inşaat işçisi olan yoldaşımız 2 yıl önce Diyarbakır’da çalıştığı esnada “3 Mart İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü”nde yaşamını yitirdi.

Biz Duran’ı rakamlara sığdırmayacağız. Duran’ı ve Duran gibi katledilen hiçbir işçiyi, hiçbir insanı işçi sınıfının reddi üzerine kurulu bu devletin kirli rakamlarına kurban etmeyeceğiz.

Duran Baysal, devrimcidir. Biz onu eylemlerde çektiği fotoğraflardan tanıyoruz.

Biz onu naif ama dirençli, bilgili ama merakını tüketmemiş heyecanından tanırız.

Biz onu her an Bekir Kilerci’nin dediği gibi “karşılaşırız bir gün bir gar kalabalığı içinde” dizelerindeki gibi karşılaşmalarımızdan tanırız.

İşçi cinayetlerine her gün 5’er 10’ar can verdiğimiz bu düzende gencecik yoldaşımızı kaybetmenin acısı ve öfkesi içindeyiz. Duran, yürüyecek yolu, göğe savrulacak yumruğu, haykıracak nefesi, gülümsemesini devrederken, bize “devam” diyor…

Özleyeceğiz, özledikçe bu düzeni yerle bir etmenin gerekliliğini bir kez daha anlayacağız…

“Ölümün adil olması için yaşamın adil olması lazım”

Yaşamın adil olması için mücadele ederken ölümsüzleşen tüm yoldaşlarasözümüz var!

Kazanana kadar DİRENİŞTEYİZ!