DTK Eş Başkanı Leyla Güven tutuklandı

Afrin saldırısına karşı gösterdiği tepki ve yaptığı açıklamalar nedeniyle 9 gündür gözaltında olan DTK Eş Başkanı Leyla Güven tutuklandı.

Türkiye’nin Afrin’e yönelik saldırılarına karşı gösterdiği tepki ve yaptığı açıklamalar,  DTK’de yaptığı çalışmalar nedeniyle 22 Ocak’ta evine yapılan baskınla gözaltına alınan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven öğlen saatlerinde Diyarbakır Adliyesine getirildi.

Güven ile dayanışma amacıyla DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik, DTK, HDP ve DBP yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda kişi adliye önüne geldi. Polis adliye içinde ve çevresinde yoğun güvenlik önlemi aldı.

‘ÖRGÜT KURMAK VE YÖNETMEK’ İDDİASIYLA TUTUKLANDI

İfade işlemleri için soruşturmayı yürüten savcılığa çıkarılan Güven, kendisini Kürtçe olarak daha iyi ifade ettiği için savunmasını tercüman aracılığıyla Kürtçe vermek istedi. Savcı bu talebi,  Güven’in Türkiye’de yaşaması, eski milletvekili olması, meramını Türkçe anlatabileceğini ileri sürerek reddetti.

Savcı, ifadesini dahi almadan Güven’in DTK’de yaptığı çalışmalar, Efrin operasyonuna karşı basına verdiği demeçleri ve yaptığı konuşmaları gerekçe göstererek, “Silahlı örgüt kurmak ve yönetmek”, “Örgüt propagandası yapmak”, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek” iddiasıyla tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi.

Güven, hakimlikte Kürtçe savunma yaptı. İfade verdikten sonra Güven, “Örgüt kurmak ve yönetmek” iddiasıyla tutuklandı. (Mezopotamya Ajansı)