Diyarbakır’daki 1 Mayıs mitingine katılım çağrısı

HDP Diyarbakır İl Örgütü, İstasyon Meydanı’nda düzenlenecek ve Eş Genel Başkan Sezai Temelli’nin de katılacağı 1 Mayıs İşçi Bayramı mitingine tüm halkı davet etti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Örgütü, 1 Mayıs İşçi Bayramı etkinliklerine ilişkin parti binasında basın toplantısı düzenledi. Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Özgür Kadın Hareketi (TJA) temsilcilerinin de katıldığı toplantıda konuşan HDP İl Eşbaşkanı Filiz Buluttekin, 8 Mart’tan ve 21 Mart Newroz gününden aldıkları güçle meydanları dolduracaklarını kaydetti.
1 Mayıs Salı günü İstasyon Meydanı’nda düzenlenecek mitinge katılım çağrısı yapan Buluttekin, bu yılki 1 Mayıs’ın “İş cinayetlerine, güvencesiz çalışmaya, OHAL’e ve savaş hayır” şiarıyla düzenleneceğini belirtti.
HDP Eş Genel Başkan Sezai Temelli’nin de mitingde yer alacağını dile getiren Buluttekin, “İşçi ve emekçilerin, emek, barış ve demokrasi güçlerinin üzerindeki baskılar devam ederken, işçi sınıfının örgütlü hak arayışları KHK’ler, grev yasakları, tutuklamalar, ihraçlar ve işten atmalarla engellenmek isteniyor. ‘Taşeron kadro düzenlemesi’ işçiler arasındaki güvencesizliği ve ayrımcılıkları arttırırken, devam eden özelleştirmeler daha fazla işçiyi güvencesizliğe sürüklüyor. İş cinayetleri hız kesmeden sürerken mahkemeler katillere ödül gibi cezalar veriyor” dedi.
Açıklama alkışlarla son buldu.