Diyarbakır’da Afrin’e yönelik saldırıyı protesto etmek isteyenlere polis saldırısı

Diyarbakır’da HDP, DBP, DTK ve TJA’nın Afrin’e yönelik askeri saldırıya tepki amacıyla düzenlemek istediği açıklama polis tarafından engellendi.

Saat 12:00’de yapılacak açıklama öncesi çok sayıda polis HDP Diyarbakır il binasını ablukaya aldı.

Binaya çıkan tüm yollar kapatılırken, açıklamaya katılmak için il binasına gelen yurttaşlara polis GBT kontrolü yapıldı.

Bina önünde açıklama yapmak isteyen kitleye polis izin vermedi.

Gerginlik sonrası DBP Diyarbakır il Eş  Başkanı Mehmet Arslan’ın yapmak istediği açıklama engellendi.

Arslan gözaltına alınmaya çalışıldı. Polis kitlenin bina dışına çıkmasına izin vermedi.

DTK EŞ BAŞKANI GÜVEN’E SORUŞTURMA

Afrin’e yönelik askeri saldırıya ilişkin HDP önünde yapılmak istenen eylemde polisin engeline karşı çıkan DTK Eş Başkanı Leyla Güven hakkında soruşturma açıldı.

Afrin’e yönelik askeri saldırıyı protesto etmek için DTK, HDP, TJA ve DBP tarafından HDP Diyarbakır İl Örgütü önünde yapılmak istenen, ancak polisin müdahale ettiği eylem için Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan soruşturma kararı alındı. Başsavcılık, DTK Eş Başkanı Leyla Güven hakkında, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek” iddiasıyla soruşturma başlattı.

Parti binasındakilerin açıklama için dışarı çıkmasına izin vermeyen polisin, HDP’nin merdivenlerinde etten duvar örmesine siyasiler karşı çıkmış ve tartışma yaşanmıştı. Bu sırada DTK Eş Başkanı Güven, dışarı çıkmalarına izin vermeyen polislere, “Burayı işgal etmişsiniz. İşgalcisiniz. Çıkın parti binasından” diye tepki göstermişti. (Diyarbakır/EVRENSEL)