DİSK’ten torba yasa eylemi: Kıdem tazminatı hakkımızı gasbettirmeyeceğiz

DİSK, işçilerin kıdem tazminatını hakkını gasbedecek esnek çalışma modelini içeren torba yasaya çeşitli illerde yaptığı basın açıklamaları ile tepki gösterdi

DİSK, AKP’nin esnek ve kısmi çalışmayı da içeren torba yasa teklifine karşı pek çok kentte eylemler gerçekleştirdi. Eylemlerde kayıt dışı çalışmayı teşvik eden; kıdem ve ihbar tazminatı hakkını gasbeden torba teklifin geri çekilmesi çağrısı yapıldı.

İstanbul: Gençlerimizi güvencesiz çalışmaya itiyorlar

İstanbul Kadıköy İskelesi’nde yapılan basın açıklamasında 25 yaş altı ve 50 yaş üstündeki çalışanlar için belirli süreli sözleşmelerin iki yıla kadar koşulsuz olarak yapılmasına imkan veren düzenlenmenin TBMM’den geri çekilmesini talep etti. DİSK’in Kadıköy İskelesi’ndeki basın açıklamasını okuyan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Bu torba yasada en temel haklarımızın; kıdem tazminatının, emeklilik hakkımızın ortadan kaldırılması var” dedi. Bugüne kadar kıdem tazminatını hedef alan saldırıları püskürtmeyi başardıklarını söyleyen Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu, “Bugün iktidar kendince uygun bir yol bulduğunu sanıyor. 25 yaş altı ve 50 yaş üstü işçilerin kıdem tazminatı ve emeklilik hakkını gasp etmek için kanunda belirli süreli iş sözleşmesi dediğimiz tamamen istisnai bir çalışma biçimini yaygınlaştırmayı hedefliyor” dedi.

İktidarın asıl hedefinin kıdem tazminatını parça parça yok etmek olduğunu söyleyen Arzu Çerkezoğlu, “Bu her şeyden önce yaşa bağlı bir ayrımcılıktır, hukuksuzluktur. Her üç gençten birinin işsiz olduğu bir ülkede iktidarın yapması gereken gençlerimize kalıcı ve güvenceli iş imkanı sağlamaktır. İktidar bugün gençlerimizi güvencesiz çalışmanın esnek çalışmanın pençesine atmaya çalışıyor” diye konuştu.

“TBMM’nin önünde olacağız”

Torba yasayı çıkarmaya çalışanları eleştiren Arzu Çerkezoğlu, “Kıdem tazminatı bize çocuklarımızın emanetidir. Bugün bu yasaya karşı çıkma yasanın çıkmasını engellemek Türkiye işçi sınıfının boynunun borcudur. Bugün Türkiye’nin dört bir tarafında meydanlardayız. Bu akşam yasayı geri çekmez ve yarın görüşmeye başlarlarsa yarın DİSK TBMM’nin kapısında olacaktır” dedi. Torba yasanın derhal geri çekilmesi gerektiğini ifade eden Çerkezoğlu, “Sizin bu ülkeyi ucuz emek cenneti yapma hayallerinize asla izin vermeyeceğiz, haklarımızı size teslim etmeyeceğiz sonuna kadar direneceğiz” diye konuştu.

Ankara: Hükümet al yasanı başına çal
Fotoğraf: Evrensel

DİSK, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçen ve işçilerin kıdem tazminatını hakkını gasbedecek esnek çalışma modelini içeren torba yasaya çeşitli illerde yaptığı basın açıklamaları ile tepki gösterdi.

DİSK Ankara Bölge Temsilciliği önünde bir araya gelen işçiler, “Hükümet yasanı al başına çal”, “Tazminat hakkımız gasp edilemez” sloganları ile eylem yaptı. Açıklamada konuşan DİSK Genel Başkan Yardımcısı ve Genel İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, kazanılmış haklarını gasp ettirmeyeceklerini söyledi.

Çalışkan işçilerin yasa tasarısına karşı her yerde eylem yaptığını ama yüreklerinin İzmir’de olduğunu söyledi. Emekçilerin enkaz çalışmasına çalıştığını, ülkenin gündeminin deprem olduğunu belirten Çalışkan, ancak iktidarın gündeminin bambaşka olduğunu söyledi. Meclis komisyonunda kabul edilen torba yasanın gerekçesi salgının etkilerini gidermek olarak sunulsa da düzenlemede patronlara kepçe kepçe teşvik verilirken işçilere güvencesiz çalışma dayatıldığını dile getirdi.

Torba yasa geçtiğinde 25 yaş altı ve 50 yaş üstü işçilerin koşulsuz bir şekilde belirli süreli iş sözleşmesi ile çalıştırılacağını belirten Çalışkan, “İş yasası süreklilik üzerine kuruludur ama işçinin güvencesi bu torba yasayla çiğnenmektedir. Belirli süreli sözleşme geçici işçilik demektir. İşçinin işten çıkarılmasını kolaylaştırmak demektir. Emekliliğin önüne bir engel daha çıkarmak demektir. Kıdem ve ihbar tazminatı başta olmak üzere haklarımızın elimizden alınması demektir. Genç ve ileri yaşta işçilere yapılan bu ayrımcılık Anayasanın eşitlik ilkesine de aykırıdır” dedi.

Bu torba yasada 15-27 yaş arasında 3 buçuk milyon genç işçinin etkileneceğine söyleyen Çalışkan, 50 yaş üzerindeki işçilerde ise emeklilikte yaşa takılanların emekliliğinin daha zor olacağını söyledi. “İşçi sınıfını bölerek kıdem tazminatını bu şekilde gasbeceğinizi mi düşünüyorsunuz” diye soran Çalışkan, kazanılmış haklarını gasbettirmeyeceklerini vurguladı. Çalışkan çarşamba günü de Meclis önünde eylem yapacaklarını duyurdu.

Kocaeli: Ölü soygunculuğuna izin vermeyeceğiz
Fotoğraf: Evrensel

Kocaeli’de DİSK/Birleşik Metal-İş Kocaeli Şube binası önünde bir araya gelen işçiler, kıdem tazminatı hakkını gasbedecek esnek çalışma modelini içeren torba yasaya tepki gösterdi. Birleşik Metal-İş Kocaeli Şube Başkanı Telat Çelik, “Ölü soygunculuğuna izin vermeyeceğiz” dedi. Eyleme Emek Partisi Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan da destek verdi.

Torba yasanın istihdamı artırma adı altında meclise getirildiğini ifade eden Çelik, “Siyasetçiler yine yalan söylüyor, biz bunları 1999 depreminden tanıyoruz. Aynı şeyleri söylediler. Biz, başta DİSK olmak üzere, kararlıyız. Şimdi buna müsaade edersek, yıllardır göz diktikleri, işverenlerin üzerinde yük olarak gördükleri kıdem tazminatını tamamen elimizden alacaklar” dedi.

Torba yasadaki düzenlemelere karşı üretimi durduracaklarını söyleyen Çelik, “Buna müsaade etmeyeceğiz. Yarından itibaren uyarı eylemlerimiz ile üretimi durduracağız. Sonrasında gerekirse tüm fabrikalarda üretimi durdurarak, E-5’e çıkıp Ankara’ya yürüyeceğiz. Buna göz dikenler hesabını vermek zorunda kalacak, ‘Ölü soygunculuğuna’ izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Antep: Geleceğimiz için direneceğiz
Fotoğraf: Evrensel

DİSK Genel-İş Gaziantep Şubesi ve DİSK Tekstil Gaziantep Bölge Temsilciliği de 25 yaş altı ve 50 yaş üstü işçilerin kıdem ve ihbar tazminatı hakkını ortadan kaldıracak olan torba yasaya ilişkin açıklama yaptı. DİSK Genel İş binasında yapılan açıklamayı Genel İş Şube Başkanı Süleyman Göçmen okudu. Açıklamadan önce konuşan DİSK Bölge Temsilcisi Ali Güdücü, “Hükümet her sıkıştığında, işsizlik arttığında, pahalılık arttığında olduğu gibi, bunların üzerini kapatabilmek için yine işçilerin kıdem tazminatına el uzatmıştır. Biz kıdem tazminatımızı hiçbir zaman yedirmeyeceğiz. Çocuklarımızın rızkını yedirmeyeceğiz” dedi.

Güdücü’nün konuşmasının ardından açıklamayı okuyan Süleyman Göçmen, kıdem tazminatı ve emeklilik hakkının işçilere çocuklarının emaneti olduğunu ifade ederek “İktidarı bir kez daha uyarıyoruz: Çocuklarımızın emanetinin ve geleceğimizin gasp edilmesine sessiz kalmayacağız. Çocuklarımız ve geleceğimiz için direneceğiz” diyerek açıklamayı sonlandırdı.