DİSK/Nakliyat-İş yıkılan Nakliyeciler Sitesi için eylemde

DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Sendikası, keyfi ve hukuksuz bir şekilde yıkılan Zeytinburnu Nakliyeciler Sitesi için İstanbul Büyükşehir Akzirve Gayrimenkul ve Yatırım ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde eylemdeydi.

İstanbul’da Zeytinburnu Nakliyeciler Sitesi’nin yeni bir site yapılmadan, ranta teslim edilerek yıkımına karşı DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Sendikası, Akzirve Gayrimenkul ve Yatırım binası önünde eylemdeydi. Nakliyat-İş’in yapacağı eylem öncesi polis Akzirve Gayrimenkul binasının etrafını çok sayıda çevik kuvvet polisi ve TOMA’yla abluka aldı.

Eylemde konuşma yapan Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, halka Akzirve Gayrimenkul’ün yapacağı projelerden ev almama çağrısı yaptı. Eylem “Yalancı, sahtekâr Akzirve”, “Davamız ekmek davasıdır”, “İşçiyiz, haklıyız, kazanacağız” sloganlarıyla son buldu.

Akzirve Gayrimenkul’un ardından işçiler yaptıkları yürüyüşün ardından 13.00’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde de eylem gerçekleştirdi. Eyleme CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Grup Başkanvekili Ertuğrul Gürsoy’da katılarak konuşma yaptı.

Küçükosmanoğlu burada yaptığı konuşmada yıkıma ilişkin herhangi bir tebligatın yapılmadığını belirterek, yıkımın hukuksuz olduğunu belirtti.

Eylemde ambar işçileri de söz aldı. Bir işçi yaptığı konuşmada “Biz ekmeğimizi sırtımızla kazanıyoruz. Ekmeğimizin peşindeyiz” dedi.

Ne olmuştu?

Zeytinburnu Nakliyeciler Sitesi 2008 yılında TOKİ tarafından Hadımköy/Deliklikaya mevkiinde 265 dönüm yer yeni bir nakliyeciler sitesi yapımı için İSNAK Kooperatif adına kamulaştırıldı. Ancak 2008 yılından bu güne kadar herhangi bir işlem gerçekleştirilmedi. Alan, Akzirve Gayrimenkul tarafından 2014 yılında satın alındı. Protokole göre, Akzirve Gayrimenkul’ün, yeni bir site yapmadan alanı yıkması ise söz konusu değildi. Fakat geçtiğimiz günlerde site için yıkım kararı çıkartıldı.

Yıkım kararına karşı Nakliyat-İş, 4 Ocak’ta Topkapı Nakliyeciler Sitesi’nde bin işçiyle iş bırakma eylemi yaptı. 5 Ocak’ta ise Zeytinburnu Nakliyeciler Sitesi’nde, keyfi ve hukuksuz biçimde alınmış yıkım kararına karşı işçiler, işyerini terk etmeme eylemi başlattı. Site, gece 03.00 sularında bine yakın çevik kuvvet polisi ve zabıta tarafından ablukaya alındı. Ambar işçileri ise kamyon ve TIR’larla sitenin girişlerini kapattı.

İşçiler ve yıkım ekipleri arasında yapılan görüşmeler sonucunda boş olan 17 dükkanın yıkılması konusunda uzlaşmaya varılsa da, boş dükkanların yıkımı sonrasında polis, ambar işçilerine saldırarak alandan uzaklaştırdı. Yıkıma devam eden ekipler sitenin birinci blokunu tamamen yıktı.

sendika.org