DİSK: İşçilerin hayatı buzdolabından değerlidir!

Manisa’daki Vestel fabrikasında pandemi koşullarında işçilerin hayatının hiçe sayılmasını protesto etmek ve Vestel işçileriyle dayanışmayı yükseltmek için DİSK,  Zorlu Holding Genel Merkezi önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Birleşik Metal-İş Sendikasına üye  oldukları için işten atılan Gebze Özer Elektrik işçilerinin de katıldığı açıklamada, “İşveren gerekli önlemleri almıyor. Sağlık Bakanı nasihati bıraksın Dardanel’e, Vestel’e baksın. Vestel işçilerine bir makine kadar değer vermiyor” dedi.

“Vestel’de insanlık suçu işleniyor” diyen Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), İstanbul Levent’te bulunan Zorlu Holding binası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Manisa’da bulunan sanayi bölgesi ve Vestel fabrikasında çalışan işçiler arasında koronavirüs salgının yayıldığını belirten DİSK, “İşçilerin hayatı değerlidir” dedi.

İstanbul Levent’te bulunan Zorlu Holding binası önünde “Vestel virüs üretiyor, işçilerin hayatı değerlidir” pankart açan emekçiler sık sık, “Vestel işçisi köle değildir”, “Patronların kölesi olmayacağız”, “Sağlıklı yaşama hakkımız gasbedilemez”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek”, “Yaşasın sınıf dayanışması” sloganları attı.

“Sağlık Bakanı nasihatı bıraksın Vestel’e baksın” 

Burada kısa bir konuşma yapan DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu, “Türkiye’nin önemli şirketlerinde, önemli markalarında virüs kaynıyor. Ama hiçbir şekilde işveren gerekli önlemleri almıyor. Sağlık Bakanı nasihati bıraksın Dardanel’e, Vestel’e baksın. Vestel işçilerine bir makine kadar değer vermiyor” dedi.

“Önlem almadan işçileri çalıştırmaya devam ediyorlar”

“İşçilerin hayatı değerlidir” diyen DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da “Sermayenin kar hırsı ve kuralsızlık Kovid-19 salgının işyerlerinden tüm ülkeye yayılmasına neden oluyor. Para kazanmayı insan hayatının ve halk sağlığının üstünde tutan patronlar pandemiye rağmen gerekli önlemleri almadan işçi çalıştırmaya devam ediyorlar. Kar hırsı çalışma koşullarının kötüleşmesine neden oluyor. Fabrikalarda gerekli sağlık ve güvenlik önlemleri olmadan çalışmaya devam eden işçilerin hastalığa yakalandığını hatta hayatlarını kaybettiklerini öğreniyoruz” diye konuştu.

Özellikle son günlerde Manisa’dan gelen haberler endişe verici olduğuna dikkat çeken Çerkezoğlu, “Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren işyerlerinde ve özellikle Vestel City fabrikasında Kovid19’un işçiler arasında yayıldığı biliniyor. Manisa Tabip Odası’na göre fabrikada 1000’e yakın pozitif vaka bulunuyor. Ancak buna rağmen üretim insafsızca devam ederken ve hatta artarken ölümler de artıyor” dedi.

İşçilerin aktardığı uygulamalar 

Çerkezoğlu, Vestel’de işçilerin aktardığı uygulamalar şu şekilde sıraladı:

  • İşçiler üretim bandında dip dibe çalışıyorlar. Bu koşullarda salgın fabrikada hızla yayılıyor.
  • Bir işçi hasta olduğunda semptom göstermedikçe temasta olduğu işçilere test yapılmıyor, bu işçiler karantinaya alınmıyor. Bantlarda yan yana çalışan işçilerden biri hasta olduğunda yerine yeni işçi gelerek üretim devam ediyor.
  • İnsan hayatının önceliği gereği üretimin azaltılması, hatta durdurulması bir yana üretim sürekli olarak artırılıyor. Buna paralel olarak işçi sayısı da mesailer de artıyor ve risk büyüyor.
  • Salgına önlem almak yerine salgını fırsata çeviren işveren üretim sırasında yan yana çalışan işçilerin dinlenme molalarını kaldırıyor. Yani yan yana çalışırken geçmeyen ama yan yana dinlenirken bulaşan bir virüs icat ediyor.
  • Elbette böylesi bir salgın karşısında sadece maske ile önlem almak yetersizdir ancak işçiler maskelerin ve hatta kumanyalarının bile yetersiz olduğunu vurguluyorlar.
“Önlem yerine, reklama para harcanıyor”

Manisa Organize Sanayi ve Vestel City işçilerinin Manisa, İzmir ve çevre ilçelerde yaşadığı için fabrikadaki hastalık koşulları bütün Ege bölgesini etkilediğine dikkat çeken Çerkezoğlu, “Şirketler gerekli tedbirleri almak yerine halkla ilişkiler kampanyası yürütüyor. Sosyal medyada kampanyalar düzenliyor, basına reklam veriyor. Önlem yerine reklama para harcıyor. Ülkeyi yönetenler ise ‘Ne olursa olsun çarklar dönecek’ politikasının bir devamı olarak Dardanel’de, Vestel’de ve ülkenin dört bir yanındaki fabrikalarda, işyerlerine yayılan salgın karşısında kayıtsız. Onlar da sermaye gibi insan yaşamı pahasına sadece karları büyütmeyi hedef olarak belirlemiş durumda” dedi.

Çerkezoğlu, “Kovid-19 bir işçi sınıfı hastalığı halinde hızla yayılırken bu ülkenin Sağlık Bakanı fabrikalarda ve işyerlerinde yaşananlara kayıtsız, sosyal medyadan halka nasihat vermenin ötesine geçmiyor. Ülkeyi yöneten siyasi iktidarı, Sağlık Bakanlığı’nı, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nı bu ülkenin tüm değerlerini üreten işçi sınıfının ve halkın sağlığını korumak için sorumluluğa çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

“İşçilerin hayatı buzdolabından değerlidir”

Çerkezoğlu son olarak şunları söyledi: “İşçilerin hayatı buzdolabından değerlidir! İşverenin ve iktidarın “her koşulda üretim yaparız” mantığı işçilerin yaşam ve sağlık haklarını tehlikeye atmaktadır. Vestel başta olmak üzere Kovid-19 vakalarının görüldüğü tüm işyerlerinde üretime derhal ara verilmeli, tüm işçiler en az 15 gün ücretli izne çıkarılmalı ve tamamına test yapılmalıdır. Aksi takdirde bu işyerleri işçiler ve tüm toplum için bir salgın kaynağı olmaya devam edecektir. İşverenleri ve ülkeyi yönetenleri “Çarklar dönsün, patronların kasası dolsun” anlayışı yerine, aklın ve bilimin gereğini yapmaya çağırıyoruz.”