DİSK Basın İş: ”Gazeteciler savaş makinesinin dişlisi olmayacak”

Türkiye’nin Afrin’e yönelik başlattığı saldırı ile ilgili basının aldığı tutum nedeniyle açıklama yapma gereği duyan DİSK Basın İş, ‘savaşa hayır’ söylemini yineledi.

DİSK Basın İş’in açıklamasında şu ifadeler yer alıyor:

“GAZETECİLER SAVAŞ MAKİNESİNİN DİŞLİSİ OLMAYACAK”

“AKP iktidarı yine ülkeyi sonu belirsiz bir maceraya sürüklüyor. Afrin’e kara harekatı başladığı gün Başbakan Binali Yıldırım gazete ve televizyonların patronları ile yöneticilerini topladı.

Yıldırım medyaya operasyona yönelik haberlerle ilgili bir dizi talimat verdi. Gazete ve televizyonların çok büyük bölümü bu talimata uymaya zaten gönüllüydü. Zaten yıllardır televizyon yayınları ve gazeteler AKP bülteni gibiydi.

Şimdi hepsi bir savaş bültenine dönüşmüş durumda. Hükümet açıkça gazetecilerden kendilerini rahatsız edebilecek yayınlar yapmamalarını istedi.

Gazetecinin görevi kamuoyuna gerçekleri duyurmaktır. Savaş ortamında tarafların propagandalarından, yalanlarından halkı korumak gazetecinin görevidir.

Anlaşılan iktidara 140’tan fazla gazeteciyi tutuklamak, sosyal medya paylaşımlarında “savaşa hayır” diyenleri topluca gözaltına almak yeterli gelmiyor: Yalanlarla halkın tamamının kör ve sağır edildiği bir rejimi kalıcılaştırmak istiyorlar.

Ancak gerçek gazetecilerin halka gerçekleri duyurmaya devam edeceğini, bedeli ne olursa olsun mesleklerinin onurun koruyacaklarını biliyoruz.

DİSK Basın-İş olarak gerçeklerin ve barışın yanında olduğumuzu bir kez daha ilan ediyoruz.”