DHL Express işçilerine direnişin 53’üncü gününde uluslararası destek

TÜMTİS’in üyesi olduğu üst federasyon Uluslararası Taşıma İşçileri Federasyonu (ITF), DHL Express direnişinin 53. gününde direnişi ziyaret etti.

TÜMTİS’in üyesi olduğu üst federasyon ITF inceleme ve dayanışma heyeti ile DHL Express’te 53’üncü gününe giren direnişi ziyaret etti. Heyette ITF’nin Kara Taşımacılığı Bölüm Başkanı Noel Coard, Kampanyalar Direktörü Liz Blackshaw ve Kara Taşımacılığı Bölümü Kıdemli Asistanı Deniz Akdoğan vardı. Heyet, İstanbul Yenibosna’da bulunan merkez ofis önüne gelerek direnişteki işçilere ve TÜMTİS’e desteklerini bildirdi.

“MÜCADELEMİZ BÜYÜYEREK DEVAM EDECEKTİR”

ITF’nin ziyaretiyle birlikte TÜMTİS Genel Başkanı Kenan Öztürk basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında direnişlerinin uluslararası bir boyut kazandığını belirten Öztürk, “Mücadelemiz büyüyerek devam edecektir” dedi.

DHL Express’te gelinen sürece ilişkin bilgi veren Başkan Öztürk, “Bilindiği gibi sendikamız geçtiğimiz Şubat ayında DHL Express işyerinde örgütlenerek yasaların aradığı çoğunluğu sağlamıştır. Fakat işveren sendikamızın çoğunluğuna itiraz ederek sendikamıza üye işçilere baskı uygulamış ve sendikadan vazgeçirmeye çalışmıştır. İşçilerin istifayı kabul etmemesi üzerine 9 işçiyi işten çıkarmıştır. İşten çıkarılan üyelerimiz bu kapının önünde 53 gündür kararlı ve onurlu mücadelesini sürdürmektedir” diye konuştu.

DHL şirketinin, ITF ve UNI Küresel sendikası ile yaptığı protokole de değinen Öztürk konuşmasına şöyle devam etti:

“DHL şirketi bu protokol ile sendika hakkına saygı göstereceğini imza etmiştir. Ancak bu protokole rağmen Türkiye’de böyle bir uygulamaya girişmiştir. Bu uygulama protokolün ihlalidir ve aynı zamanda Türkiye’deki yasaların ve uluslararası sözleşmelerin de ihlalidir. Arkadaşlarımız en temel hakkını kullanarak sendikaya üye olmuşlardır. Bundan dolayı cezalandırılmışlardır.”

Öztürk, DHL Express’i işçi düşmanı tutumundan vazgeçmeye ve işten çıkardığı işçileri geri alarak, itirazı geri çekmeye çağırdı.

“ITF OLARAK TÜMTİS’İN YANINDAYIZ”

ITF Kara Taşımacılığı Bölüm Başkanı Noel Coard da yaptığı konuşmada, ITF’in aldığı karar ile oluşturulan heyetin Türkiye’ye gelmesindeki amacın olayları yakından incelemek olduğunu belirterek “Bugün buraya gerçekleştirdiğimiz ilk ziyaret ama bu son olmayacak” dedi.

ITF’in tarihi boyunca işçilerin hakları için mücadele ettiğini belirten Coard, “ITF tüm dünyada özellikle haksızlığa uğrayan ve baskı altındaki işçilerin hak ve çıkarları için mücadele etmiş ve destek vermiştir. ITF aynı zamanda üye sendikalar ve TÜMTİS’le omuz omuza mücadele vermektedir. Özellikle çok uluslu şirketlerde verilen mücadelede TÜMTİS’in yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Konuşmasının devamında birlik ve kararlılık vurgusu yapan Coard, “Türkiye’deki işçiler ve sendikaları güçlüdür. ITF de güçlüdür ve bu mücadelesinden vazgeçmeyecektir. ITF heyeti olarak burada olmaktan onur duyuyoruz” diye konuştu.

“DHL İŞÇİLERİNİN YANINDA OLMAKTAN GURUR DUYUYORUZ”

“Burada olmaktan ve hakları için mücadele veren işçi kardeşlerimizi desteklemekten onur duyuyoruz” diyen ITF Kampanyalar Direktörü Liz Blackshaw da yaptığı konuşmada ITF’in Türkiye’deki DHL Express mücadelesine desteğinin süreceğini ifade etti.

“DHL şirketi ile bir protokolümüz vardır. Ve biz TÜMTİS’in yetki tespitine itirazını geri çekmesi için DHL’ye bir şans verdik” diyen Liz Blackshaw DHL’yi işçi karşıtı tutumundan vazgeçmeye çağırdı. Blackshaw konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“DHL ile küresel düzeyde yaptığımız protokole göre yerel düzeyde çözüme kavuşmayan sorunlar uluslararası düzeyde tartışılmak zorunda. Bu yüzden DHL’ye tekrar bir çağrıda bulunuyoruz; İtirazını geri çekmesi, TÜMTİS ile masaya oturarak müzakerelere başlaması için çağrıda bulunuyoruz. Müzakere süreci başladığında da işten çıkardığı işçilere tekrar iş başı yaptırmalıdır.”

ITF’in sonuna kadar bu mücadelesinde TÜMTİS ve DHL Express işçilerinin yanında olduğunu belirten Liz Blackshaw, “ITF burada ve burada olmaya devam edecektir. DHL Express işçileri gibi tüm işçilerin mücadelesini desteklemeye devam edecektir” dedi.

Sendika.Org