Demirtaş’tan açıklama: Öcalan talimat vermedi, hükümet öyle sundu

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, tutuklu yargılandığı davanın üç gün süren duruşmasında Abdullah Öcalan ve 2010 Referandumu ile ilgili sözlerinin bazı yayın organlarında çarpıtıldığını söyleyerek avukatları aracılığıyla bir açıklama yaptı.

Öcalan’ın kendisiyle ya da HDP ile talimat olarak algılanabilecek bir ilişkiye hiçbir zaman girmediğini ancak hükümetin, Öcalan’ın bazı değerlendirmelerini kendilerine talimat gibi sunmaya çalıştığını söyleyen Demirtaş, “Oysa Sayın Öcalan’dan bugüne kadar bize yönelik ne bir talimat alabilmişlerdir ne de bize herhangi bir emrivakiliği kabul ettirebilmişlerdir. Ancak, İmralı çözüm sürecini siyasi bir baskı ve şantaj aracı haline getirmeye çalışmışlardır. Bu baskılara ne Sayın Öcalan ne de biz boyun eğmedik” dedi.

Amacının spekülatif bir gündem yaratmak değil, yargılandığı dosyada hakkındaki iddialara yanıt vermek olduğunu da kaydeden Demirtaş, duruşmada söylediklerinin yüzde yüzünün doğru olduğunu, hükümetin çözüm sürecine yaklaşımındaki samimiyetsizliğin anlaşılması için bunların bilinmesinde fayda gördüğünü de sözlerine ekledi.