Cumartesi Anneleri, 809. Hafta: Yahya Yakut için adalet istemekten vazgeçmeyeceğiz

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon, Cumartesi Anneleri sosyal medya hesabından geçekleştirdikleri 809. hafta eyleminde 27 yıl önce gözaltına alındıktan sonra kaybedilen Yahya Yakut’un akıbetini sorarak, adalet istedi.

Açıklama Hasan Ocak’ın kardeşi Maside Ocak’ın sunumuyla gerçekleştirildi. Yahya Yakut’un oğlu Rıdvan Yakut söz alarak babasının gözaltında kaybedilişini ve ailesinin adalet arayışını anlattı. Ardından Yakut ailesinin avukatı Erdal Kuzu söz alarak dosya hakkında bilgi verdi.

“Gözaltına alınıp kaybedildi”

Basın metnini Cumartesi insanlarından Sinem Asya Esengen okudu. 809 haftadır, adalete ulaşmak için mücadele ettiklerini belirterek 27 yıl önce gözaltına alınıp kaybedilen Yahya Yakut için şunları ifade etti:

“23 yaşındaki 5 çocuk babası Yahya Yakut Mardin/Dargeçit/Altınoluk (Gêra Cafer) Köyü’nde yaşıyordu. Korucu olmayı reddettiği için güvenlik güçleri tarafından tehdit ediliyordu.

Yakut Ailesi bu nedenle köyü terk ederek Dargeçit’e taşındı.Yahya Yakut, Köyündeki geçim olanaklarından mahrum kalan ailesinin geçimini sağlayabilmek için Konya’da inşaat işlerinde çalışan akrabalarının yanına gitmeye karar verdi. 5 Eylül 1993 tarihinde Konya otobüslerinin kalktığı Midyat Otogarı’na gitmek üzere evden çıktı. Yahya Yakut’un Midyat’a gitmek için bindiği dolmuş yol güzergahında iki kez askerler ve korucular tarafından durduruldu ve tüm yolculara GBT işlemi yapıldı. Yahya Yakut’a; ‘Nereye gidiyorsun, ne yapacaksın?’ gibi sorular sorulduktan sonra dolmuşun geçmesine izin verildi. 

Midyat Otogarı’na ulaşan Yahya Yakut, Konya otobüsünün kalkış saatini beklemek üzere otogarda çay içebileceği bir mekanda oturdu. Kısa bir süre sonra silahlı, sivil giyimli, özel harekat timlerinin kullandığı kar maskeli kişiler yanına gelerek ondan kimliğini istedi. Kimlik kontrolü sonrası ‘ifade vermek için bizimle geleceksin’ denildi. İfade vermesini gerektirecek bir durum olmadığı için Yahya Yakut gözaltına direndi. Ancak şiddet uygulanarak zorla gözaltına alındı. Olay otogarda bulunan çok sayıda kişinin gözleri önünde gerçekleşti.”

Herkesin gözü önünde gerçekleşen gözaltı inkar edildi

Gözaltı haberini alan Yahya Yakut’un eşi Süphiye ve Anne Şehriban Yakut’un Dargeçit İlçe Jandarma Komutanlığına, Midyat Jandarma Karakolu’na gidip bilgi alma çabalarını belirten Esengen bir daha ondan haber alınamadıklarını ifade etti.

Anne Şehriban Yakut’un torunlarına “Okuyun, babanızı bulun” diyerek yaşamını yitirdiğini belirten Esengen şunları ifade etti:

“Büyüyen çocuklar üniversite eğitimi için geldikleri Ankara’da İnsan Hakları Derneği’ne babaları için gözaltında kayıp başvurusu yaptı ve babalarının kayıplar listesine girmesini sağladı. 

Yakut Ailesi, bölgede açığa çıkan tüm toplu mezarlar için Yahya Yakut’a ait kalıntılar da olabilir diye girişimlerde bulundu. Yakut’un gözaltına alındığı yer olması nedeniyle Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı’na, toplu mezardan çıkan kemiklerle ilgili kimliklendirme çalışması için kan örneği verdiği Dargeçit Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu. Ancak bugüne kadar etkin bir soruşturma yürütülmedi

Esengen son olarak Cumartesi Anneleri’nin kararlılığını şu sözlerle ifade etti:

“Biz kaç yıl geçerse geçsin Yahya Yakut için, tüm kayıplarımız için adalet istemekten vazgeçmeyeceğiz! 110 haftadır hukuksuz bir biçimde bize kapatılan kayıplarımızla buluşma mekânımız olan Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz.”