Çorum’da kömür madeninde patlama: 1 ölü, 3 yaralı

Çorum’da özel şirketin işlettiği bir maden ocağında göçük meydana geldi. Göçükte bir işçi hayatını kaybetti, 3 işçi yaralandı

Çorum’un İskilip ilçesindeki kömür ocağında gaz sıkışması nedeniyle meydana gelen patlamada 1 işçi hayatını kaybetti, 3 işçi yaralandı.

AA’nın verdiği bilgiye göre, Çomu köyü yakınlarındaki maden ocağında metan gazı sıkışması sonucu patlama meydana geldi. Patlamada Veli Karaduman (47) hayatını kaybetti. Ekrem Atak (46), Barış Filiz (19) ve Ömer Kula yaralı olarak kurtuldu. Patlamanın ardından bölgeye jandarma, itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi. Madenden çıkartılan işçilerden Atak ve Filiz, İskilip Atıf Hoca Devlet Hastanesindeki ilk müdahalenin ardından Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildi.

Kula’nın tedavisi ise İskilip Atıf Hoca Devlet Hastanesinde devam ediyor.

“Bu tür kazalar olabilir”

Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, yaptığı açıklamada, Yılmaz Madencilik İşletmesi’nde yerin 300 metre, raylı mesafe ile 700 metre altında gaz sıkışması nedeniyle patlama meydana geldiğini söyledi. Çiftçi, patlamanın ardından madende çökme yaşandığını söyledi.

AKP Çorum Milletvekili Erol Kavuncu, “bu tür kazalar olabilir” dedi. Kavuncu, “Üzücü, arzu etmediğimiz bir kaza meydana geldi. Allah tekrarını esirgesin. Bu tür işletmelerde bu tür kazalar olabiliyor ama bu demek değil ki tedbirli elden bırakalım. Her aşamasında her türlü tedbiri alarak, kontrolünü yaparak çalışmamız gerekiyor. İnsan hayatı her şeyden önemli. Bundan sonrası için gerekli incelemeler yapılacaktır. Devletimiz, Valiliğimiz her tedbiri almıştır.” dedi.

Patlama ve göçüğün nedeni araştırılıyor

Maden ocağındaki patlama ve göçüğün nedenini tespit etmek amacıyla çalışmalar sürüyor.

İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekiplerin olay yeri inceleme çalışmaları nedeniyle madene girişlere izin verilmiyor.

Patlamanın ardından kaldırıldığı İskilip Atıf Hoca Devlet Hastanesinde hayatını kaybeden Maden İşçisi Veli Karaduman’ın cenazesi, otopsi için Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi morguna kaldırıldı.

Evli ve 4 çocuk babası Karaduman’ın 1 ay sonra emekliye ayrılmayı planladığı öğrenildi.

İskilip’e bağlı Beyoğlan köyü Yama Mahallesi nüfusuna kayıtlı Karaduman’ın cenazesinin yarın köyünde toprağa verileceği belirtildi.

Öte yandan İskilip Belediye Başkan Vekili Hatun Çürük, yaralı işçileri hastanede ziyaret ederek, sağlık durumları hakkında bilgi aldı.