Cinsel saldırı gerçekleştiren özel harekat polisi beraat etti

Sosyal medya üzerinden tanıştığı M.B’yi cinsel saldırıya maruz bırakan polis B.K hakkında açılan davanın ilk duruşması görüldü. Savcı B.K’nin tutuklanması yönünde karar verirken, mahkeme heyeti cinsel saldırı failinin beraat etmesine karar verdi.

Mardin’de sosyal medya üzerinden tanıştığı M.B.’yi cinsel saldırıya maruz bırakan Özel Harekat Polisi B.K hakkında “Nitelikli cinsel saldırı” suçundan 12 yıla kadar hapis istemi ile açılan davanın 3. duruşması Mardin 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik, Mardin Kadın Platformu ve Dicle Amed Kadın Platformu davayı takip etmek için duruşmaya izleyici olarak katıldı. Duruşmaya Diyarbakır ve Urfa Barosu Kadın Hakları merkezi de katılırken, M.B.’nin avukatları Nezahat Almas, Hatice Demir, Aslı Pasinler, Gülşen Özbek, Elif İpek Tiren Ulaş duruşmada hazır bulundu.

SANIK YAKINI DURUŞMA SALONUNA SİLAHIYLA GİRDİ

Duruşmada sanık polis memuru B.K. ve avukatı Engin Uğur Hamidi hazır bulundu. Duruşma başlamadan önce M.B’nin avukatı Gülşen Özbek, sanık yakınının duruşma salonuna silahlı girdiğini bu nedenle duruşmadan çıkarılmasını ya da silahını dışarı bırakmasını talep etti. Özbek’in talebi doğrultusunda silah alınarak duruşma salonun dışına bırakılmasıyla birlikte tutanağa geçirildi.

Kimlik tespitinin ardından Avukat Hatice Demir, sanığın polis olduğunu delilleri karartmaya çalıştığını, kadın cinsini hedef alan sistematik bir olay olduğunu belirterek, İstanbul Sözleşmesi kapsamında Diyarbakır Barosu olarak davaya müdahil olma talebinde bulundu. Yine Urfa Barosu Kadın Hakları Merkezi, davaya müdahillik talebinde bulundu. Sanık avukatı müdahillik talebinde bulunan avukatın suçtan zarar görmediğini ileri sürerek müdahillik talebine itiraz etti.

Mahkeme heyeti suçtan zarar görmediği gerekçesiyle baroların müdahillik talebini reddetti. Avukatlar özel vekâlet ile davaya katılmaya devam edeceklerini belirtti. Ancak M.B’nin dün intihar girişiminde bulunduğunu bu nedenle henüz vekalet çıkaramadığı aktarıldı.

‘DOSYADA NE OLSAYDI TUTUKLANIRDI?’

Söz alan Avukat Aslı Pasinler dosyada eksikliklerin olduğunu belirterek, iddianame ile ilgili iki polis memurunun görevi kötüye kullandığını, tehdit, suçu ve suçluyu gizlediğini bu nedenle dosyanın genişletilmesi gerektiğinin altını çizdi. Pasinler, ayrıca sanığın telefonuna el konulmadığın ve incelenmediğine dikkat çekerek, dosyaya giren darp cebir izlerinin girdiğini ve hukuken geçerli bir rızanın olmadığını vurguladı. Pasinler, mahkeme heyetine, “Bu dosyada ne olsaydı tutuklama kararı çıkarılırdı? Cinsel saldırı görüntüleri var, kanamanın bir ay sürdüğünü dair rapor var. Ama hala tutuklama yok. Sanık olarak yargılanan kişinin bilgisi dahilinde ifadesine başvuru yapılıyor. Sanığın delilleri karartma olasılığı olmasına rağmen tutuklanmaması hukuka aykırıdır. İki kere cinsel saldırı gerçekleşmiş. Zincirleme suç işlenmiş” dedi.

‘ASIL AHLAKSIZ DELİLLERİ KARARTANLARDIR’

Davayı karartmaya çalışanların müvekkillerini ‘ahlaksız’ olarak göstermeye çalıştıklarını ifade eden avukat Hatice Demir ise asıl ahlaksızların delilleri karartanların olduğunu söyledi. Sanığın hala işine gittiğini, açığa alınmadığını, nişanlısının duruşma salonuna silahla geldiğini ve amirinin sanığa yardım ettiğine dikkat çeken Demir, M.B’nin maruz kaldığı tehditler sonucu intihar girişiminde bulunduğunu ve bu durumdan tüm yargı mercilerinin sorumlu olduğunu ifade etti.

Avukat Gülşen Özbek de hakkında ceza kovuşturması olan kişinin görevden uzaklaştırılması gerektiğini belirterek, bu hususta bir işlem yapılıp yapılmadığını sordu. Özbek, emniyete bu noktada yazı yazılmasını istedi. Bunun üzerine Avukatı Engin müvekkilinin bir aydır açığa alındığını söyledi.

Avukat Elif Tirenç İpek Ulaş, dosyada kuvvetli suç şüphesi olduğunu bu nedenle sanığın tutuklanması gerektiğini belirterek, Sulh Ceza Hakimliği’nin yaşanan cinsel saldırı olayının eski olabileceğini ederek sanığın tutuklanmasına karar vermediğine dikkat çekti. Dosyanın başından beri delillerin karartmaya çalışıldığını dile getiren Ulaş, tanıklarım baskı nedeniyle mahkemede ifade değiştirdiklerini kaydetti. Ulaş sanığın tutuklanmasını talep etti.

Davanın başından beri M.B’nin avukatı olan Nezahat Almas söz aldı. Almas, müvekkilinin özel hayatının hep göz önünde tutulduğuna dikkat çekerek, “Rıza vardır kısmını geçtik. Dosyada raporlar var. Sarhoş olan bir insana kendisini savunamayacak kişiye saldırı var. Bütün bunlara rağmen tutuklanmadı. Müvekkilim ile dün davayı görüşecektik. Görüşmeye gelmedi intihar girişiminde bulundu. Gece yarısı müvekkilimi iki kişi sormuş. Müvekkilim neden öldürülmek isteniyor? Biz onu öldürmeyeceğiz yaşatacağız. Davadan vazgeçmiyoruz” dedi.

‘ÖZEL HAREKAT POLİSİ’ SIFATININ ÖN PLANA ÇIKARILMASINDAN RAHATSIZ!

Sanık ise mağdurun dava aşamasındaki beyanlarını çelişkili olduğunu ileri sürerek suçlamaları reddetti.

Ardından sanık avukatı Engin Uğur Hamidi savunma yaparak, mahkemenin etki altında bırakılmaya çalışıldığını ileri sürdü. Haber yapan basın kuruluşlarının “Özel Harekat Polisi” sıfatını ön plana çıkardığını, neden bunun yapıldığını sordu. Hamidi, “İntihar eden kişi ‘ben intihar edeceğim’ diye telefon açar mı? Sırf müvekkilim tutuklansın diye söyleniyor böyle bir şey yok. Mağdurun darp cebir raporu yoktur. Raporu aldıktan 30 saat sonra şikayet etmeye gidiyor” diyerek M.B’yi asılsız suçlama ve hakaretlere maruz bıraktı.

Bunun üzerine avukatlar mağdurun kişiliğine yönelik bir saldırı olduğunu söyleyerek, müdahale edilmesini istedi. Mahkeme ise müdahalede bulunmadı. Hamidi, hakaret içerikli savunmalarına devam etti. Tüm delillerin toplandığını müvekkilinin zaten beraat edeceğine dikkat çekerek, beraat talebinde bulundu.

Söz alan avukat Pasinler, “Cinsel saldırı davalarında sanık avukatları nedense hukuku tartışmaz aksine kadının ahlakını tartışır. Mardin deyince herkesin aklına N.Ç. gelir. Sanık avukatı hiç cinsel saldırı davası almadığını söylüyor. Fakat N.Ç. davasında da sanık avukatıydı. Bu tarz dosyalar kamuoyuna mal edilir ve herkes haber yapabilir. Biz sanık müdafinin bu şekilde saldırısını kabul etmiyoruz. Biz sanığın avukatlığını yapmasını tartışmıyoruz müvekkilimize saldırmasını tartışıyoruz. Bu dosyadaki yargının cinsiyetçi hali çok nettir” dedi.

Savcı sanığın tutuklanması yönünde talepleri kabul ederek, sanık hakkında tutuklama talebinde bulundu.

Ancak mahkeme heyeti sanık hakkında beraat kararı verdi.

Mağdur avukatları adliye önünde basın açıklaması yaparak karara itiraz edeceklerini ve davayı AHİM’e taşıyacaklarını belirtti. Avukatlar açıklama yaptığı sırada gelen polis amiri ise açıklamanın izne tabi olduğunu belirterek avukatları engellemeye çalıştı.

Gazetecilerin de görüntü alması engellendi.

etha