Çerkezoğlu: Çaresiz değiliz… Erdoğan’ı emek durduracak

İstanbul’da yüzbinlerce işçi ve emekçinin katıldığı miting, özgürlük ve demokrasi mücadelesi sırasında yaşamını yitirenler anısına gerçekleştirilen saygı duruşu ile başladı. “Devrim şehitleri ölümsüzdür” sloganlarının atıldığı saygı duruşunun ardından platformdaki yerini alan DİSK korosu Enternasyonal Marşı’nı seslendirdi.

“ERDOĞAN’I EMEK DURDURACAK”

DİSK Korosu’nun ardından konuşmasına yüzbinleri selamlayarak başlayan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, “Demokrasiden eşitlikten, adaletten yana olanlar, bu ülke bizimdir diyenler, bu ülkenin bütün güzelliklerini biz üretiyoruz diyenler hoş geldiniz” dedi. Çerkezoğlu, ”1 Mayıs emektir. 1 Mayıs meydandır, 1 Mayıs Taksim’dir. Bir kez daha tarih bize ya sosyalizm ya barbarlık diye sesleniyor” diye konuştu.

Çerkezoğlu, “Bir rejim değişikliği öncesinde 1 Mayıs alanındayız. Bu sömürü ve baskı rejimine itirazı olan Türkiye’nin dört bir yanında alanlarda buluştu. Bir seferberlik ediyoruz. 2018 1 Mayıs’ı tarihe geçmiştir. Emekle yoğrulmuş umudun 1 Mayıs’ı olmuştur. 24 Haziran ve sonrasına kadar devam edecek bir mücadelenin fotoğrafıdır bu. Tek kişinin ağzından çıkan bir sözün kanun sayıldığı bir ülkede emekçiler en çok mağdur olur. Recep Tayyip Erdoğan’ı emek durduracak” dedi.

“BİZ BU ÜLKENİN GERÇEK SAHİPLERİYİZ”

KHK ve OHAL’i de işçilerin durduracağını söyleyen Çerkezoğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “2018 1 Mayıs’ı tarihe geçecek dedik. Bu 1 Mayıs milyonların itirazı olarak tarihe geçecek. Halkın iradesini yok sayan, aydınları, gazetecileri, siyasetçilerin içeriye tıkan sisteme itirazımız var. Ülkeyi ele geçiren sermaye güçlerine itirazımız var. Yalnız değiliz, çaresiz değiliz. Gezi’den, adalet yürüyüşünden biliyoruz. İşçi havzalarından biliyoruz. Beyazıt meydanında bir araya gelen öğrencilerden biliyoruz. En karanlık alanları dolduran kadınların isyanından biliyoruz. Bütün ülkenin bütün güzelliklerini yaratan, güzel günleri göreceğiz diyen işçilerden, emekçilerden biliyoruz. Biz bu ülkenin gerçek sahipleriyiz. Milyonlarız. Halkını satanların korkusu hiçbir şeye benzemez. Korktukları başlarına gelecek. Hep birlikte söz verelim. Bu güzel memleketi diktatörlük sevdalılarına bırakmayacağız. Söz veriyoruz. Güzel günler göreceğiz” ifadesinde bulundu.

BOZGEYİK: AKP-MHP’YE 24 HAZİRAN’DA GEREKEN CEVABI VERECEĞİZ
Ardından KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, konuşmasına halkı selamlayarak başladı. Taksim alanının yasaklanmasını kınayan Bozgeyik, mücadelelerinden taviz vermeyeceklerini ifade ederek, “Biz insanlar bu ülkede yaşanılacak bir ülke için tüm zincirleri birlikte kıracağız” dedi. OHAL’e tepki gösteren Bozgeyik, “Baskın seçim kararı alan AKP-MHP ittifakının ülkeyi daha fazla yönetemeyeceğini daha iyi görüyoruz. Tekçi, faşizan politikalar eşliğinde yeni bir dizayn oluşturmak istiyorlar. Buna izin veremeyiz. 10 yıllarımızı planlamak istiyorlar. Bizler artık 24 Haziran’a kadar canımızla, başımızla mücadele edeceğiz. AKP-MHP ittifakına 24 Haziran’da gereken cevabı vereceğiz. AKP-MHP ittifakı ülkede artık sonlarını yaşıyor. Bunu gördükleri için saldırganlaşıyorlar. 7 Haziran ve 16 Nisan’da başarabileceğimizi gördük. Linç politikalarına, gericiliğe, savaş politikalarına izin vermeyeceğiz. Yaşasın barış, yaşasın özgürlük diyoruz” diye konuştu.
“Kürt sorununda savaş politikalarına, KHK ve OHAL rejimine hayır diyoruz” diye Bozgeyik,  “Bahar güzel günlerin mesajıdır. Emekçiler, karanlığı param parça edecek. Bu kavga eşitlik, özgürlük, laiklik ve demokrasi kavgasıdır. Yaşasın 1 Mayıs. Kazanacağız” diyerek sözlerini sonlandırdı.
Miting oyuncu-sanatçı Genco Erkal’in söylediği şiirler ile devam etti.
Mezopotamya Ajansı-Direnisteyiz