Çanakkale halkı Cengiz Holding’e izin vermedi

Çanakkale halkı, Cengiz Holding tarafından yapılacak olan Halilağa Bakır Madeni projesi için bugün gerçekleştirilmesi planlanan ÇED toplantısına izin vermedi.

Cengiz Holding tarafından yapılan, 3 buçuk milyon ağacın kesileceği ifade edilen Halilağa Bakır Madeni projesi için ‘pandemiye’ rağmen yapılmak istenen ÇED toplantısı halkın tepkisi üzerine yapılamadı.

Cengiz Holding’e ait Batı Truva Şirketi tarafından işletilmek altın-bakır madeni projesinin ÇED halkı bilgilendirme toplantısı Bayramiç’e bağlı Hacıbekirler köyünde bugün yapılmak istendi. Çanakkale halkı, ÇED toplantısını yaptırmadı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Maraş Milletvekili Ali Öztunç,”Çanakkale Kaz Dağları’nda 3.5 milyon ağacın kesileceği maden ocağı için bugün ÇED toplantısı vardı. Pandemi koşullarında bu toplantının yapılmasına karşıydık. Ancak Çanakkale Valiliği izin verdi, toplantının pandemi koşullarına uygun yapılacağı söylendi. Oysa bu mümkün değildi. Köylüler, çevreciler, şirket yetkilileri oradaydı. Toplantı yine de yapılmak istendi. Karşı çıktığımız için ertelenmek zorunda kaldı. Cengiz Holding burayı katletmek istiyor. Ağaçları yok etmek istiyor. Valilik neden izin veriyor. Türkiye’nin dört bir yanında bu ÇED toplantıları iptal edilirken Cengiz Holding’e neden izin veriliyor? Kaz Dağları’na dokunmayın, elinizi çekin. Kazdağları hayattır, nefestir. Bu direnişimiz sürecek ve bu madenin burada kurulmasına izin vermeyeceğiz. Yetkilileri bir kez daha uyarıyoruz” diye konuştu.

Günler öncesinden Çanakkale Tabip Odası, Ziraat Mühendisleri Odası, Kaz Dağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, İDA Dayanışma Derneği, Çan Çevre Derneği ve insanlar tarafından pandemi nedeniyle toplantının iptal edilmesi talebiyle Çanakkale Valiliği ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na verilen dilekçelere yanıt verilmemişti. Evrensel’in haberine göre; ÇED Toplantısının iptal edilmemesi üzerine bugün sabah saatlerinden itibaren Çanakkale, Balıkesir, Burhaniye, Edremit, Ayvalık, Çan ve civar yerlerden Hacıbekirler Köyüne gitmeye çalışan insanlar jandarmanın defalarca arama ve kimlik kontrolüne maruz kaldılar. Çanakkale’den giden insanlar beşinci kimlik kontörlünün ardından Hacıbekirlere ulaşırken, toplantının yapılacağı salonun maden şirketi tarafından kendi yandaşları ile doldurulduğu görüldü.

ÇED heyetinin toplantının açılışı ile ilgili konuşmasının ardından söz isteyen Ekoloji Birliği Eş Sözcüsü ve Kaz Dağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan toplantının hukuki olmadığını söyledi.

Başta toplantıya izin veren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Çanakkale Valiliği olmak üzere tüm yetkililerin halk sağlığını riske attığını belirten Doğan, “Toplantı yapılırsa pandeminin yayılması söz konusu, bu yüzden toplantı acilen durdurulmalıdır. Buradan bir kişi bile koronavirüs kaparsa sorumlusu toplantıyı iptal etmeyen yetkililer olacaktır” dedi.

Yüzden fazla insanın ve çeşitli kurumların avukatı olduğunu belirten Burcu Özaydın Kahveci de “Şu anda yapılmak istenen halkın katılım toplantısı pandemi koşullarından sağlık açısından risk arz ediyor. Maden projesinden etkilenecek köyler ve Çanakkaleliler tehlikeye atılmaktadır. Bu maden bütün yörenin, Kazdağı ekosisteminde tahribat yaratacağı için bütün Türkiye’yi ilgilendiriyor” dedi. Kahveci, toplantının yapılması kararını alan tüm yetkililerin suç işlediğini söyledi.