Çağdaş Hekimler yüzde 70’lik oyla Ankara Tabip Odası seçimini kazandı

Ankara Tabip Odası’nın iki gün süren genel kurulu sona erdi. Çağdaş Hekimler grubu, yüzde 70’e yakın oy oranı ile odanın tüm seçili kurullarını ve TTB delegasyonunu kazandı

Ankara Tabip Odası’nın (ATO) iki gün süren olağan seçimli genel kurulu Ankara Tıp Fakültesi İbn-i Sina Hastanesi Hasan Ali Yücel Konferans Salonu’nda sona erdi.

Genel kurulun ilk günü sağlık hizmeti yürütürken yaşamını yitiren emekçiler için saygı duruşu ile başladı. Genel kurulun açılış konuşmasını yapan ATO Başkanı Vedat Bulut, OHAL döneminde sağlık alanında yaşanan hukuksuzluklardan, hekim ihraçlarından, askeri akademilerin kapatılmasından, ÖYP’li öğrencilerin eğitim haklarının engellenmesinden, güvenlik soruşturmalarından, sağlıkta piyasalaşmanın sonuçlarından söz edip sağlıklı bir sağlık alanının ortadan kaldırıldığını belirtti. TTB Genel Sekreteri Sezai Berber de her türü baskı, karalama, provokasyona karşı etkin, demokratik geleneğin süreceğinin altını çizdi.

Genel kurulun ilk günü yapılan konuşmalarla geçerken, ikinci günde ise yeni dönem yönetim kurulunun seçimi yapıldı. Yönetim için mevcuttaki Çağdaş Hekimler, AKP-MHP çizgisindeki Türk Hekimler Birliği ile Hekimiz Biz grupları yarıştı.

Türk Hekimler Birliği listesinde 3 Nisan 1970’te Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi ve asteğmen Necdet Güçlü’yü katleden ve 24 yıl hapis cezasına çarptırılan dönemin Ülkü Ocakları Genel Başkanı Dr. İbrahim Doğan’ın da yer aldığı görüldü.

Seçimin sonuçları akşam saatlerinde netleşti. Beklendiği üzere Çağdaş Hekimler grubu tüm seçili kurulları ve TTB delegasyonunu kazanırken, yüzde 70’ye yakın bir oy oranı elde etti.

Oy dağılımı şöyle oldu:

  • Çağdaş Hekimler: 1542
  • Türk Hekimler Birliği: 574
  • Hekimiz Biz: 232

Kaynak: Sendika.org