Büyükada Davası başladı

 Biri tutuklu 11 hak savunucusunun yargılandığı Büyükada davasının üçüncü duruşması İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı. Duruşmada otel müdürü, tanık olarak dinleniyor.

İstanbul Büyükada’da gözaltına alındıktan sonra haklarında dava açılan Biri tutuklu 11 insan hakları savunucularının yargılandığı davanın üçüncü duruşması İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. Duruşma öncesi Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi önünde açıklama yapıldı.
Açıklama yapan İnsan Hakları Ortak Platformu’ndan (İHOP) Feray Salman, soruşturma ve dava sürecindeki hukuksuzluklara dikkat çekti.
KILIÇ’IN TAHLİYESİ İSTENDİ
Salman, “Hukuken hiç açılmaması gereken bu dava, ne yazık ki halen vicdanları kanatmaya devam ediyor. Davada halen tek tutuklu sanık durumundaki Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Taner Kılıç’ın derhal tahliye edilmesini, ortada herhangi bir suç bulunmaksızın uzun bir soruşturma sürecine ve ağır bir karalama kampanyasına maruz kalan hak savunucularının tümünün hakkında açılmış olan bu temelsiz davanın bir an önce beraat kararı verilerek sonuçlandırılmasını istiyoruz” dedi.
Yapılan açıklamanın ardından insan hakları savunucuları, duruşmayı izlemek için adliye binasına geçti. Çok sayıda uluslararası basın, konsolosluk, elçilik ve insan hakları örgütü temsilcisinin izlediği duruşmada, söz konusu toplantının gerçekleştirdiği otelin müdürü Mesut Sabuncu tanık olarak dinlenmeye başlandı.
NE OLMUŞTU?
İstanbul Büyükada’da, 10 insan hakları savunucusu, “İnsan hakları savunucularının korunması dijital güvenliği” konulu atölye çalışması için bir otelde buluşmuştu. 5 Temmuz’da otele düzenlenen operasyonla hak savunucuları gözaltına alındı. 18 Temmuz’da ise hak savunucuları İdil Eser (Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü), Özlem Dalkıran (Yurttaşlık Derneği), Günal Kurşun (İnsan Hakları Gündemi Derneği), Veli Acu (İnsan Hakları Gündemi Derneği), Ali Garawi (İsveç vatandaşı insan hakları eğitimcisi), Peter Steudtner (Almanya vatandaşı insan hakları eğitimcisi) “örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek”, “örgüte üye olmak” iddialarıyla tutuklandı.
“Adli kontrol şartı” ile serbest bırakılan İlknur Üstün (Kadın Koalisyonu) ve Nalan Erkem (Yurttaşlık Derneği) ise, savcının itirazı üzerine 23 Temmuz’da tutuklandı. 25 Temmuz’da Nejat Taştan ve Şeyhmus Özbekli haftada iki gün adli kontrol şartıyla ve yurtdışına çıkma yasağıyla serbest bırakıldı.
Hazırlanan iddianameye, Haziran 2017’den beri tutuklu bulunan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Avukat Taner Kılıç da “şüpheli” olarak eklendi.
Cumhuriyet savcısı Can Tuncay’ın hazırladığı iddianamede hak savunucularının üye oldukları iddia edilen örgütler, “FETÖ/PDY, PKK/KCK ve DHKP/C” olarak sıralandı.
Hak savunucuları, 25 Ekim 2017’de ilk kez hakim karşısına çıktı. İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi, Günal Kurşun, İlknur Üstün, İdil Eser, Nalan Erkem, Peter Steudtner, Özlem Dalkıran, Ali Garawi ve Veli Acu’nun tahliyesine karar verdi. Ayrıca Özlem Dalkıran ve Veli Acu hakkında yurtdışına çıkış yasağı koydu. Tutuksuz sanıklar Şeyhmus Özbekli ve Nejat Taştan hakkında 25 Temmuz 2017’de verilen “adli kontrol” kararı ise kaldırıldı.
Mahkeme dosyaya sonradan “şüpheli” olarak eklenen Taner Kılıç hakkında “terörizmin finansmanı ve casusluk” iddiasıyla tutuklu bulunduğu, İzmir 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dosyanın Büyükada davasıyla birleştirilmesine de karar verdi. Davanın ikinci duruşmasında tek tutuklu sanık Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Taner Kılıç’ın tutukluluğunun devamına karar verildi.
Mezopotamya Ajansı