Brezilya’da yaşam hakkı savunucusu Franco öldürüldü, binler sokaklara döküldü

Brezilya’da yaşam hakkı savunucusu Marielle Franco kimliği belirsiz kişilerce arabasında vurularak öldürüldü. Franco’nun ölümünün ardından Brezilya’da binler sokaklara döküldü

Brezilya’da yaşam hakkı savunucusu ve konsey üyesi Marielle Franco Çarşamba günü (14 Mart) Rio de Janerio’da kimliği belirsiz kişilerce arabasında vurularak yaşamını yitirdi.

Rio’nun merkezinde akşam saat 9.30 civarında arabasında vurularak öldürülen Franco’nun yanı sıra, şoför Anderson Pedro Gomes de hayatını kaybetti, Franco’nun danışmanı ise yaralı kurtuldu.

Franco, öldürülmeden iki hafta önce Rio de Janerio’da askeri müdahaleyi izlemek üzere şehir konseyince kurulmuş komisyonun raportörü olarak atanmıştı. 3 gün önce ise Acari bölgesinde polis operasyonu esnasında iki gencin öldürüldüğünü duyurmuş, olaya tepki göstermişti.

“Marille suikaste uğradı”

İşçi Partisi kongre üyesi Wadih Damous, Twitter hesabı üzerinden Marille’in suikaste uğradığını iddia ederek “Faşizm’de imha ekipleri özgürce hareket ederken askeri müdahale ile gecekondu mahallelerindeki çocukların kitap çuvalları aranıyor” dedi.

Sosyalizm ve Özgürlük Partisi, cinayetin bir an önce titizlikle araştırılması, faillerin ve azmettiricilerin açığa çıkarılması çağrısında bulundu.

Binler, Franco’nun öldürülmesine karşı sokakta

Yaşam hakkı savunucusu Franco’nun öldürülmesi ülke çapında büyük yankı uyandırdı. Binler Franco’nun öldürülmesini protesto etmek için sokaklara döküldü. Brezilya’da devam etmekte olan Dünya Sosyal Forumu katılımcıları da Franco’nun öldürülmesine karşı yapılan eylemlere destek verdi.