Bombardıman altındaki Kefar Sefrê sakinleri: Köyümüzden çıkmayacağız

Günlerdir karadan ve havadan bombardıman altında olan Cindirese ilçesinin Kefar Sefrê köyü sakinleri, “Efrin Efrinlilerindir. Burada zeytin ağaçları çok kıymetli. Bir dalını dahi vermeyiz” diyerek tepki gösterdi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve bağlı grupların Efrin’e yönelik 23 gündür süren hava ve kara saldırılarına rağmen halk topraklarını terk etmiyor. Çevresi ve merkezi günlerce bombalanan Efrin’in Cindirese ilçesine bağlı Kefar Sefrê köyü sakinleri, tüm saldırılara rağmen yaşam alanlarını terk etmemekte kararlı.
Köy sakinlerinden Mihemed Xelîl Ukaş, 3 gündür top atışlarının devam ettiğini belirterek, “Köyde bakkalcıyım, bakkalımın önünde oturmuşum. Şuan etrafımızda bir sürü çocuk var. Günah değil mi bu çocuklara, toplardan, tanklardan dolayı içeriye kaçıyorlar. Kiminin babasına değmiş ölmüş, kimisi yaralanmış” dedi. Köye atılan toplardan birinin parçasını gösteren Xelîl Ukaş, “Bu top atışlarına maruz kalıyoruz. Toplardan dolayı köyde şuana kadar 6 ev yıkıldı” diye konuştu.
‘PİŞMAN BİR ŞEKİLDE GERİ DÖNECEKLER’
Yaşam alanlarının birçok defa top ve uçaklarla bombaladığını vurgulayan Kefar Sefrê sakini Meryem Huso da, şöyle dedi: “Kefar Sefrê de birçok defa saldırılara, savaşlara maruz kaldık ama yine de köyümüzü terk etmedik. Köyümüzden çıkmayacağız. Burada keyfimiz yerinde, iyiyiz ve rahatız. İnşallah Erdoğan bizimle baş edemeyecek. Bir karış toprağımızı bile götüremeyecektir. Çok pişman bir şekilde geri dönecektir. Ne yapsa da bizimle baş edemeyecek. Efrin Efrinlilerindir. Burası toprağımızdır. Burada zeytin ağaçları çok kıymetli. Bir dalını dahi vermeyiz.”
‘EN ÇOK ÇOCUKLAR ETKİLENİYOR’
Köy meydanındaki alanda pancar toplayan kadınlar ise, saldırılardan en çok çocukların etkilendiğini ifade ederek, “Köy bombalanıyor. Toplar köye yakın bir yere düştüğünde, içeri kaçmak zorunda kalıyoruz. Küçük çocuklarımız var, en çok da onlar korkuyor. Allah’a havale ediyoruz onları. İnşallah bu savaş en kısa zamanda biter” ifadelerini kullandı.
MA / Erdoğan Altan