BMGK acil gündemle toplandı: Rusya ve ABD’den karşılıklı suçlamalar

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Suriye’deki son gelişmelerle ilgili Rusya’nın çağrısıyla acil gündemle toplandı. Toplantıya ABD ve Rusya’nın karşılıklı suçlamaları damga vurdu.

ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’deki hava saldırıları sonrası BM Güvenlik Konseyi Rusya’nın çağrısıyla acil toplandı. Rusya üç ülkeyi “uluslararası hukuku ayaklar altına almakla” suçladı. ABD’ye göre ise Rusya’nın eski vetoları, “Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a kimyasal silah kullanması için yeşil ışık” oldu.
İşte kritik toplantıda yaşananlar;
BM GENEL SEKRETERİ GUTERRES: ÇÖZÜM SİYASİ OLMALI
Oturumun başında bir konuşma yapan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Konsey üyesi tüm ülkelere, itidalli davranmaları ve Suriye’de gerginliği artırıcı adımlardan kaçınmaları çağrısı yaptı. Guterres, BM’nin, Suriye’nin Duma kentinde kimyasal saldırı düzenlendiği iddialarını soruşturması gerektiğini, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) heyetinin bölgede incelemeler yapmaya hazır olduğunu söyledi.
BM Genel Sekreteri, “Krizin askeri bir çözümü yok. Çözüm siyasi olmalı. Siyasi süreci hızlandırmalıyız” dedi.
RUSYA: ULUSLARARASI HUKUK AYAKLAR ALTINA ALINDI
Güvenlik Konseyi oturumunda konuşan Rusya’nın BM Büyükelçisi Vassily Nebenzia, Suriye’ye yönelik saldırılar ile uluslararası hukukun bariz bir şekilde ayaklar altına alındığını söyledi.
Vassily Nebenzia, “Suriye’ye yönelik saldırganlık, felaket boyuttaki biri insani durumu daha da kötü hale getiriyor” dedi.
ABD: SURİYE’NİN KİMYASAL SİLAH PROGRAMINI SEKTEYE UĞRATTIK
ABD’nin BM Büyükelçisi Nikki Haley ise Güvenlik Konseyi’ndeki konuşmasında, Suriye’de Beşar Esad yönetiminin yeniden kimyasal silah kullanması halinde ülkesinin yeniden “atışa hazır” olacağını söyledi.
Nikki Haley, “Suriye’nin kimyasal silah programını sekteye uğrattık. Eğer Suriye rejimi irademizi sınayacak kadar aptalsa, bu baskıyı muhafaza etmeye hazırız” dedi.
Haley, Rusya’nın geçmiş vetolarının, Esad tarafından “kimyasal silah kullanması için bir yeşil ışık” olarak kullanıldığını, ABD’nin Şam rejiminin yeniden “toplu katliam” yapmasına izin vermeyeceğini belirtti.
İNGİLTERE: KİMYASAL SİLAH KULLANIMI İNSANLIĞA KARŞI SUÇ
İngiltere’nin BM Büyükelçisi Karen Pierce, ülkesinin Suriye’deki hava saldırılarına katılmasını “insani bir müdahale” olarak nitelendirdi ve saldırıların yasal olarak meşru olduğunu söyledi.
Karen Pierce, “Suriye rejimi 7 yıldır halkını öldürüyor. Kimyasal silahların kullanımı hem savaş suçudur, hem de insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur.” dedi.
FRANSA: KİMYASAL SALDIRI GÜÇLÜ BİR YANIT GEREKTİRİYORDU
Fransa’nın BM Büyükelçisi François Delattre, ülkesinin, kimyasal saldırıdan Beşar Esad rejiminin sorumlu olduğu konusunda hiçbir şüphesi olmadığını söyledi. François Delattre, saldırının “güçlü bir yanıt” gerektirdiğini belirtti.
Suriye’deki 105 hedefin 85’i Amerikan, 12’si Fransız, 8’i de İngiliz füzeleriyle vurulmuştu.