Berkin Elvan haberleri nedeniyle hakkında dava açılan gazeteciler hakim karşısında

Berkin Elvan’ın öldürülmesine ilişkin soruşturmayla ilgili haberler nedeniyle haklarında “terörle mücadelede görev almış kamu görevlisini hedef göstermek” suçlamasıyla dava açılan gazeteciler Canan Coşkun, Ali Açar ve BirGün’den Can Uğur bugün ilk kez hakim karşısına çıktı.

Canan Coşkun ve  Can Uğur ile avukatları duruşmada hazır bulunurken Ali Açar mazeret bildirerek duruşmaya katılmadı.

Kimlik tespitinin ardından savunmasını yapan Can Uğur, “Hakkımda isnat edilen suça dair bir şeyler söylemek istiyorum. Polisin hüviyetini açıklamakla suçlanıyorum. Ama habere bakıldığında kimlik bilgileri açıklanmamış. Fotoğraf da kullanılmadı. Gazeteciliğin evrensel ilkeleri gereği kamuyu ilgilendiren bir olayı haber yaptım. Avukat görüşlerinden yapılmış bir haberdir. Herhangi bir isim kullanılmadı, hedef gösterilmedi. İnternet sitesindeki haber bana ait. Basılı nüsha ile ilgili haberi ben yapmadım. Polisi isim ve soyisminin yalnıza baş harflerini yazdık” dedi.

Canan Coşkun ise savunmasında “Haberi yaptığımız zaman Berkin Elvan’ı vuran polisin kimliği 3 yıldır açıklanmamıştı. Konuyla ilgili yaptığımız haber fikri takibin devamıdır. Gizlilik kararı getirilmeden önce avukatlardan savcılık dosyasının tamamını almıştım. Haberde yayınlanan fotoğrafta şahsın yüzü blurlanmış ismi de açık şekilde yazılmamıştır. Bir gazeteci olarak kamu yararı olduğu için haberin fikri takibini yaptım. Hedef göstermek yönündeki suçlamayı kabul etmiyorum” diye konuştu.

Mahkeme, duruşmaya katılamayan Ali Açar’ın savunmasının tamamlanması için bir sonraki celseyi 10 Kasım saat 11:45’e bıraktı.