‘Belgeselci Sibel Tekin serbest bırakılsın’

Gözaltına alınan belgesel sinemacı-akademisyen Sibel Tekin’in derhal serbest bırakılmasını talep ederek bir basın açıklaması gerçekleştiren Ankara Özgür Haber Platformu,  “Sibel Tekin, toplumsal belleğimizin hafıza kaydıdır” dedi.

Muhalif kesimlere yönelik yapılan ev baskını ve gözaltılarsürerken aralarında belgesel sinemacı-akademisyen Sibel Tekin’in de olduğu çok sayıda kişinin gözaltı süreci devam ediyor. Ankara Özgür Haber Platformu yaptığı basın açıklamasıyla Sibel Tekin ve diğer gözaltıların serbest bırakılmasını istedi. İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi’nde yapılan açıklamaya Sibel Tekin’in annesi de katıldı. Platform adına konuşan Ulaş Akyol, “Sibel Tekin’i tanıyanlar, kamerasıyla her konuda hiçbir kişisel çıkar göz etmeksizin verdiği emeğin şahididir. Sibel Tekin sokağın vicdanıdır” dedi. Arkadaşlarının haber kayıt ve kanıt hakkının ete kemiğe bürünmüş hali olduğunu aktaran Akyol, “Kamerası, sesi duyurulmayanların sesidir. Özetle Sibel Tekin, toplumsal belleğimizin hafıza kaydıdır” diye konuştu.

Seyri Sokak’tan Oktay İnce, evden alınan hardisk ve belleklerin olduğunu ifade ederek, “Bir suç uydurmaya, üretmeye çalışıyorlar. Bu savcıların, adalet sisteminin artık OHAL koşullarında nasıl işlediğini ve nasıl işlemediğini her gün tekrar yaşıyoruz” dedi. (Ankara/EVRENSEL)