Belarus’ta Lukaşenko karşıtı protesto: 6 bin kişi gözaltına alındı; gözaltında işkence iddiaları var

Belarus’ta 9 Ağustos’ta yapılan ‘tartışmalı’ cumhurbaşkanlığı seçimlerini 26 yıldır iktidarda olan Aleksandr Lukaşenko’nun kazanması sonrası ülke protesto gösterilerine sahne oluyor.

Güvenlik güçlerinin sert müdahale ettiği eylemlerde 2 kişi hayatını kaybetti; en az 6 bin kişi gözaltına alındı.

Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli, ülkedeki şiddetin sonlandırılması ve gözaltına alınanların derhal serbest bırakılması çağrısı yaptı.

Sassoli, Twiter mesajında “Belarus halkının protesto yapma hakkı var. Devlet yetkilileri tarafından acımasız güç kullanımınının uluslararası hukuka göre sonuçları olmalı.” şeklinde yazdı.

Kadınlardan çiçekli protesto

Bir grup kadın da başkent Minsk’te protestoculara destek yürüyüşü yaptı. Çiçek taşıyan yaklaşık 200 kadın el ele tutuşarak zincir oluşturdu.

Benzer eylemler Brest, Vitebsk, Gomel ve Grodno gibi şehirlerde de yapıldı.

Minsk merkezindeki bazı cadde, metro istasyonu ve alışveriş merkezlerinin güvenlik gerekçesiyle kapatıldı.

Eylemciler, seçime hile karıştırıldığı gerekçesiyle oyların tekrar sayılmasını istiyor.

Belarus’taki seçimde mevcut Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko oyların yüzde 80 oy alarak seçimin galibi oldu.

Belarus’taki Lukaşenko karşıtı protestolarda en az 6 bin kişi gözaltına alındı
SIARHEI LESKIEC/AFP

Onun en büyük rakibi olarak gösterilen 37 yaşındaki eski öğretmen Svetlana Tikhanovskaya ise yüzde 10’da kaldı. Tikhanovskaya seçimin hemen ardından ülkeyi terk ederek Litvanya’ya gitti.

Protestoculara işkence yapıldı

Gözaltına alınan 6.700 kişiden bazıları serbest bırakıldı. Bu kişiler kötü muameleye maruz kaldıklarını ve dövüldüklerini anlatıyor.

Uluslararası Af Örgütü Amnesty International, gözaltına alınan kişilerin ifadelerinin “yaygın işkenceye” işaret ettiğini açıkladı.

Senato Başkanı Natalya Koçanova, devlet televizyonundan yaptığı açıklamada Lukaşenko’nun göstericilerin toplu olarak gözaltına alınmasıyla ilgili olarak soruşturma açılması talimatı verdiğini ve 1000’den fazla kişinin serbest bırakıldığını söyledi.

Serbest bırakılanlardan bazıları mesajlaşma uygulaması Nexta üzerinden morarmış vücutlarının fotoğraflarını paylaştı.

Bu kişilerden biri vücudundaki izleri gösterirken BBC’ye “İnsanları acımasızca dövüyorlar. İstediklerini gözaltına alıyorlar. Bütün gece bizi avluda ayakta beklettiler. İçerideki kadınların çığlıklarını duyuyorduk. Nasıl bir zalimlik, anlamıyorum” dedi.

Amnesty International’a göre gözaltına alınanlar soyunmaya zorlandıklarını, dövüldüklerini ve tecavüzle tehdit edildiklerini söyledi.

Kuruluşun Doğru Avrupa ve Orta Asya Direktörü Marie Struhers, “Gözaltına alınanlar bize gözetim merkezlerinin işkence odalarına döndüğünü, polisin kendilerini tekmelediğini ve copladığını söyledi” dedi.

Gözaltı merkezinde çığlıklar

BBC’nin ulaştığı bir ses kaydında başkent Minsk’teki Okrestina gözetim merkezinde çığlıklar duyuluyor.

Beş kişilik bir BM insan hakları uzmanları grubu da güvenlik güçlerinin barışçıl gösterilere sert tepki verdiğini, aşırı, gereksiz ve orantısız güç kullanıldığını açıkladı. Grubun yazılı açıklamasında “Yetkililer protestocuları hızla dağıtmak ve mümkün olduğu kadar çok kişiyi gözaltına almak istiyorlar” denildi.