Başkent Üniversitesinde Covid Skandalı

Başkent Üniversitesi’nde, tıpkı fabrikalarda olduğu gibi, salgın koşullarını hiçe sayan uygulamalar devam ediyor. Temizlik işçisinden akademisyenine tüm üniversite emekçilerinin sağlığını hiçe sayan üniversite yönetimi, mezuniyet töreni, tanıtım günleri gibi ‘reklam faaliyetleri’ ile çalışanlarından öğrencilerine çok sayıda insanın sağlığını tehlikeye atmaya devam ediyor.

Başkent Üniversitesi çalışanlarından gelen ve yaşananları anlatan metni paylaşıyoruz…

Başkent Üniversitesi, çalışanlarını 1 Nisan 2020’de kısa süreli çalışma sistemine geçirmiş ve uzaktan eğitim sürecinde akademisyenlerin iş yükü kat kat arttığı için, “emek sömürüsü” haberleriyle gündeme gelmişti.

Temmuz ayında yaz okulu ve yüzyüze tanıtım faaliyeti nedeniyle nefes alamayan akademik personel, Bayram sonrası da normal mesaiye başlatıldı. 9-17 saatleri arasında ofiste bulunması istenen hocaların, online yaz okulu derslerini de buradan yürütmesi istendi.

Üniversitenin yetersiz fiziki koşulları nedeniyle çoğunlukla 2 kişilik odalarda oturan akademisyenler, pandeminin yeniden tırmanışa geçtiği şu günlerde daracık odalarda yan yana oturmak, evinden teknik ekipman taşımak ve aynı anda ders vermek durumunda bırakıldı. İşbaşı yapılan 4 Ağustos’tan bu yana, “öğrenci işleri”, “tanıtım ofisi”, “terzihane” ve “temizlik işleri” birimlerinde çalışan personelde covid çıktı. Ancak durum örtbas edildi ve çalışanlara bu konuda konuşmamaları tembih edildi. Üstelik bahsi geçen bu birimlerden ikisinin bulunduğu binada halihazırda sürmekte olan “Tanıtım Günleri”, tüm risklere rağmen sürdürüldü ve akademisyenler bu binada her gün onlarca aday ve ailesine tanıtım yapmak durumunda bırakıldı ve bırakılmakta.

Daha da vahim olansa, 5-6-7 Ağustos tarihlerinde yapılmakta olan mezuniyet törenleri nedeniyle binlerce mezun ve yakınının kampüse geliyor oluşu. Aileler, durumdan habersiz bir biçimde, çocuklarının mezuniyet sevincine tanık olabilmek için sağlık açısından tehlike arz eden bu ortama sürüklenmekte.

Akademisyenlerin emeğini ve sağlığını hiçe sayan üniversite yönetimi, yeni gelecek öğrenci adaylarını, mezunları ve aileleri de tehlikeye atmaktan çekinmiyor. Oysa sorumlu bir yönetimden beklenen;

  1. çalışanlarına uygun fiziki çalışma ortamı ve teknik donanım sağlaması,
  2. mevcut şartlarda dönüşümlü çalışmayı gündeme alarak sağlık riskini azaltması,
  3. Covid vakası çıkan birimleri kapatarak dezenfekte etmesi,
  4. Tanıtım günlerine acilen son vermesi,
  5. Mezuniyet törenlerini iptal etmesidir.