Barış Akademisyenleri hakkındaki iddianame YÖK’e gönderildi

 

Sarayın Barış Akademisyenlerine yönelik saldırıları bitmiyor. Soruşturmalar, cezalar, ihraçlar, davalar… Şimdi de atılmayan akademisyenler için iddianame YÖK’e gönderildi.

Sokağa çıkma yasakları döneminde “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiriye imza atan akademisyenlere yönelik baskıların ardı arkası kesilmiyor.

Bildirinin açıklanmasının hemen ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hedef göstermesiyle başlayan saldırıların son halkası davalar olmuştu. 150 akademisyenin ayrı ayrı yargılandığı davalar Aralık ayında başlamıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, akademisyenler hakkındaki iddianameyi, “Tarafınızca yürütülecek idari tahkikatlarda değerlendirilmesi” notuyla YÖK’e gönderdi.

İstanbul Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından İsmet Bozkurt tarafından YÖK’e gönderilen yazıda, “PKK’nın 2015’de Şırnak, Silopi, Cizre ve Nusaybin’de sözde ‘öz yönetim’ ilan ettiği, örgüt elebaşlarından Bese Hozat’ın ‘Aydın ve demokratik çevreler öz yönetime sahip çıksın’ çağrısı yaptığı” belirtildi.

“Bu çağrıdan kısa süre sonra, bir grup akademisyenin bildiri hazırladıkları” savunulan yazıda, “Bildiriye imza atan akademisyenlerin Türkiye Cumhuriyeti’ni yaşanan olayların sorumlusu ve faili gibi gösterdiği, örgüt propagandası yaptığı” ileri sürüldü.

etha