Bakan Selçuk’tan ‘canlı sınıf’ açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ‘Okullar 21 Eylül’de açılacak mı? Uzaktan eğitim nasıl olacak?’ gibi velilerin ve eğitimcilerin aklında olan sorulara ilişkin açıklamada bulundu.

Bakan Selçuk, uzaktan eğitim için uygulanacak yöntemlere ilişkin açıklamalar yaparak ‘Canlı sınıf’ modelini hayata geçireceklerini belirtti.

Selçuk, öğrencilerin teknolojik altyapı yetersizliklerinden dolayı uzaktan eğitim alamaması konusuna ise değinmedi. Bakan, yaz boyunca yapılan eğitimlerden bahsederken, muhtemelen özel okullardan söz ediyordu.

Bakan Selçuk’un açıklamalarından satır başları şöyle:

Hazırlıklarımız konusunda aylardır çalışıyoruz, hep belirttiğimiz gibi hangi senaryo olursa olsun bu tedbirleri almak gerekiyor diye. Şimdi bir burukluk var elbette ama bildiğiniz gibi bu bütün dünyada ortaya çıkan bir durum. Ve Türkiye’nin de bu bağlamda her gün belli başlı ülkeleri izleyerek tedbirler noktasında gereğini yaptığını sizlerle paylaşıyoruz. Ben bugün bir sunumla başlayacağım; arkasından sizlerin soruları konusunda da ayrıntıya girme imkanımız da olacak.

Uzaktan eğitim nasıl olacak?

Bu önemli bir soru. Bizim bu soruya verdiğimiz cevap aslında çok net. Şu anda bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sağlık koşulları nedeniyle uzaktan eğitimin ayrı bir yere sahip olduğunu görüyoruz. Mart’tan beri bazı aşamaları paylaşıyoruz sizlerle. Başlangıçta, biliyorsunuz televizyon kanalları açtık. Bu kanalların içeriğini okul kademelerine göre doldurduk.

‘Canlı sınıf’ açıklaması

3 bin 358 ders çekimi yaptık. Bir dersin toplam yapılma süreci yaklaşık 5 gün sürüyor. Üst üste koyduğunuzda kaç yıl olacağını siz düşünün lütfen. Canlı sınıflar yaptık. Canlı sınıf yapan ülke sayısı 3-4’ü geçmiyor. Canlı sınıf ile ilgili imkanları 10-12 kat artırıyoruz. Öğretmen ve öğrenciler sınıfta olduğu gibi senkron eğitim imkanına buradan sahipler.

Uzaktan eğitimi biz anlık olarak olarak ölçüyoruz. Şu anda hangi sınıf düzeyinde, kaç canlı sınıfta hangi hareket var, kaç öğretmenimiz aktif, orta öğretimdeki öğretmenlerin aktivitesi nedir, hangi şehirdedir, hangi kasabadadır, bütün bunları anlık olarak izliyoruz. Biz ilk kez, yaz tatilini de eğitim fırsatı olarak değerlendirdik. TV kanallarımız hiç durmaksızın yaz programları, yaz okulları açtı.

Erişimde fırsat eşitliği olsun diye internet kotaları iki katına çıkartılıyor. Yabancı dille ilgili uluslararası nitelik bir içerik hazırladık ve sunduk. 38 ilden 189 bin civarında ğretmen canlı platformda görüşme imkanı bulduk.