Ayvalık’ta 1 Mayıs çağrısı: Sömürüsüz, savaşsız bir dünya mümkün

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde 1 Mayıs Tertip Komitesini oluşturan sendikalar, siyasi parti ve kitle örgütleri, 1 Mayıs’ı Ayvalık Meydanında kutlayacaklarını açıklayarak, tüm işçi ve emekçileri mücadeleyi yükseltmek için eyleme çağırdı.

Aralarında Belediye-İş, SES, BES, Eğitim-Sen, Tüm Emekli-Sen, CHP, HDP, ÖDP, EMEP, Haziran hareketi, İnşaat Mühendisleri odası temsilcilerinin de bulunduğu 1 Mayıs çağrıcısı kurumlar Boğaziçi Otel’de bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Kurumlar yaptıkları ortak açıklamada yaşanan tüm baskılara, OHAL’le, kanunsuzluklara, KHK’lara karşı işçilerin, halkların ortak mücadelesine duyulan ihtiyacın altı çizildi.

Açıklamada; giderek artan yoksulluğa ve işsizliğe, güvencesiz çalışma dayatmasına, işçi cinayetlerine vurgu yapılırken, yerel sonurnalar da dikkat çekildi. Madencilik faaliyetleri ile yeraltı sularının kirletilmesine, zeytinliklerin ve ormanların talan edilmesine karşı da 1 Mayıs’ta alanda olmak gerektiği hatırlatılırken, insanca bir yaşam için, doğanın ve tüm canlıların yaşam hakkı için, savaşa karşı barış için, OHAL’in kaldırılması, KHK’ların iptal edilmesi için alanda olunması çağrısı yapıldı.

Belediye İş Ayvalık Temsilcisi İsmail Yeniköylü’nün okuduğu açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Ayvalık Emek ve demokrasi güçleri olarak işçi sınıfı ve emekçilerin kapitalist sömürüye karşı birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs ta insanca bir yaşam, barış, demokrasi ve özgürlük için 1 Mayıs Salı günü saat 11:00 da Öğretmenevi önünde toplaniyoruz.
Sömürüsüz, savaşsız bir dünya mümkün!
Yaşasın iş, ekmek, özgürlük mücadelemiz!
Yaşasın 1 Mayıs!”

Ayvalık’ta 1 Mayıs için saat 11.00’de Öğretmenevi önünde buluşularak meydana yapılacak yürüyüşün ardından gerçekleştirilecek miting için demokratik kitle örgütleri ve sendikalar yaygın bir çalışma başlattıklarını da duyurarak, bu yıl gerçekleştirilecek eylemlerin önemine de vurgu yapıldı.

direnisteyiz.org