Aytaç’ı yaşatmak için ne gerekiyorsa yapacağız

Meslektaşları, ölüm orucundaki avukat Aytaç Ünsal’ın durumuna dikkat çekmek için yaptıkları eylemde, ‘Aytaç Ünsal’ı yaşatmak için ne gerekiyorsa yapacağız’ dedi

Adil yargılanma talebiyle ölüm orucunda olan avukat Aytaç Ünsal’ın durumuna dikkat çekmek için meslektaşları ve ailesi Küçükçekmece’de bulunan Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi önünde açıklama yaptı. Açıklamada aynı taleple girdiği ölüm orucunda hayatını kaybeden avukat Ebru Timtik’in fotoğrafı açılırken, “Özel yetkili yargılamalara son” ve “Siyasal yargı istemiyoruz” yazılı dövizler taşındı. Basın metnini avukat Naim Eminoğlu okudu.

‘Seyirci kaldılar’

Eminoğlu, Timtik’in 27 Ağustos günü hayatını kaybettiğini hatırlatarak, sağlık durumunun kötüleşmeye başladığını kamuoyu ile paylaştıklarını ve taleplerinin kabul edilmesi için birçok başvuru yapıldığını söyledi. Yargıtay, İstanbul 37’nci Ağır Ceza Mahkemesi gibi “hukuk” kurumlarının Timtik’in ölümüne seyirci kaldığını söyleyen Eminoğlu, “Bir avukatın adil yargılanmak için ölmesine açık bir şekilde neden oldular” dedi.

İçişleri Bakanlığı’nın hastane sürecinin her aşamasına müdahale ederek Timtik’in yaşamasına engel olduğunu ifade eden Eminoğlu, “Yargıtay, Adalet Bakanlığı, İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi, Bakırköy Sadi Konuk Hastanesi Başhekimliği Ebru’nun ölümünden müteselsilen ve iştiraken sorumludur” ifadelerini kullandı.

Timtik’in vasiyetinin, “Aytaç’ı yaşatın” olduğunu hatırlatan Eminoğlu, “Söz veriyoruz ki Aytaç Ünsal yaşayacak. Tüm halkımızı, meslektaşlarımızı Ebru’nun vasiyetini yerine getirmeye çağırıyoruz. Aytaç Ünsal’ı yaşatmak, taleplerinin kabulünü sağlamak için ne gerekiyorsa yapacağız” şeklinde konuştu.

‘Lütfen onu yaşatın’

Ardından sözü Ebru Timtik’in dayısı Yıldırım Deniz konuşmanın bile zor olduğunu söyleyerek, “Yaşama sevinci olan Ebru’yu kaybettik. O bir karıncayı bile incitmezdi. Hayat doluydu. Maalesef bugün aramızda yok. Biz onu Aytaç’la yaşatmak istiyoruz. Ebru bize, ‘Aytaç benim küçük kardeşim gibidir, lütfen onu yaşatın’ diyordu. O yüzden biz Aytaç’ın yaşamasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından eylem alkışlarla son buldu.

Almanya’da anma

Bu arada Ebru Timtik, Almanya’da düzenlenen etkinlikte anıldı. Tohum Kültür Merkezi’nde (TKM) düzenlen etkinliğe çok sayıda kişi katıldı. Etkinlikte Ebru Timtik’in hayatı ve mücadelesi anlatıldı. Timtik’in de sevdiği türküler söylendi. Halen ölüm orucuna devam eden Aytaç Uysal’ın eşine yazdığı ve kendi hayatını anlattığı mektubun okundu.