Ayşe öğretmen 8 aylık bebeğiyle hapse girdi

“Çocuklar ölmesin” dediği için 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan öğretmen Ayşe Çelik’in yaptığı 10 günlük infaz erteleme talebi reddedildi. Diyarbakır Adliyesi’ne gelen Çelik  8 aylık bebeğiyle birlikte hapse girdi

“Çocuklar ölmesin” dediği için 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan öğretmen Ayşe Çelik hakkında, kızının küçük olması nedeniyle verilen 6 aylık infaz erteleme süresi, bugün tamamlandı. Yaptığı 10 günlük infaz erteleme talebi reddedilen Çelik’e, Diyarbakır Adliyesi’ne gelişinde HDP milletvekilleri Feleknas Uca ve Ziya Pir ile CHP Milletvekili Zeynep Altıok da eşlik etti.

Öğretmen Ayşe Çelik’e adliyeye gitti. Çelik’e destek olmak üzere HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca, CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok da Diyarbakır Adliyesi’nde yerini aldı. Çelik, avukatları ve milletvekilleriyle adliyeye giderek resmi işlemleri başlattı. Dayanışma amacıyla adliye önünde bekleyenler ise polis tarafından uzaklaştırıldı.

Adliye çıkışında polis, Çelik ve avukatlarının açıklama yapmasına izin vermedi. Adliye önünde bekleyen araçla, yanında Feleknas Uca ve Zeynep Altıok’la evine gitti. Evden eşyalarını ve kızını alıp tekrar Adliye’ye geldi. Çelik, buradan Diyarbakır E Tipi Cezaevi’ne götürülecek.

Çelik Adliye’den ayrıldıktan sonra HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, “Diyarbakır’da sıkıyönetim var. Bir basın açıklaması yapılmasına bile izin vermediler” şeklinde tepki gösterdi.

Ayşe Çelik ne demişti?

9 Ocak 2016 tarihinde Beyaz Show programına bağlanan Ayşe Çelik, şunları söylemişti:

Ülkenin doğusunda yaşananların farkında mısınız? Burada yaşananlar ekranlarda çok farklı aktarılıyor. Sessiz kalmayın. İnsan olarak biraz daha hassasiyetle yaklaşın. Görün, duyun ve artık bize el verin. Yazık; insanlar ölmesin, çocuklar ölmesin, anneler ağlamasın. Ölen çocuklara sevinen insanlar var. Onlara hiçbir şey diyemiyoruz, yazıklar olsun demekten başka…

Sendika.Org