Aydın’da 1 Mayıs öncesi ev baskınları

Aydın’da 1 Mayıs’a 1 gün kala sabah saat 07:00 civarında polis tarafından ev baskınları ve gözaltı operasyonu başlatıldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun; ”Yasak getirmedik, 1 Mayıs‘ı herkes istediği şekilde kutlayacak” açıklamasından 1 gün sonra Aydın’da yapılan ev baskınları ile Kaldıraç dergisi okuru Ezgi Özer ve Ozan Şahin, Emek Partisi Aydın İl Sekreteri Yoldaş Taş ve Emek Gençliği Üyesi Kazım Doğan, Türk Metal Sendikası görevlisi İsmail Doğan’ın gözaltına alındığı öğrenildi.

Aydın Merkez ve Nazilli’de sabah erken saatlerde 6 kişi evleri basılarak gözaltına alındı.

Aydın Merkez ve Nazilli’de 6 kişi sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarıyla gözaltına alındı. Nazilli’de gözaltına alınanlar arasında Türk Metal Sendikası görevlisi İsmail Doğan’ın yer alması dikkat çekti. Nazilli’de kurulu Uğur Soğutma Fabrikası’nda geçtiğimiz günlerde yaşanan işten atmalar üzerine fabrikada örgütlü Türk Metal Sendikası direniş başlatmıştı. Doğan’ın sabah erken saatlerde Nazilli’de babasının evinden gözaltına alındığı öğrenildi.

Türk Metal Nazilli Şube Başkanı Mesut Dinç’in, gelişmelerle ilgili sendika binasında işçilere bilgi verdiği öğrenildi. Sendikalarının örgütlenme çalışmalarını yürüten İsmail Doğan’ın gözaltına alınması ile ilgili Nazilli Emniyet Müdürlüğüne giderek görüştüğünü, Emniyet yetkililerinin gözaltına alma gerekçesi olarak kendisine “1 Mayıs öncesi Türkiye’nin her yerinde yapılıyor. İsmail’i de 1 Mayıs sonrası serbest bırakacağız” dediğini iddia etti. Dinç’in Doğan’la görüştüğü ve işçilere selam gönderdiği öğrenildi.

Aydın Merkez’de gerçekleştirilen ev baskınlarında ise Emek Partisi Aydın İl Sekreteri Yoldaş Taş ve Emek Gençliği Üyesi Kazım Doğan gözaltına alındı. Taş’ın Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünde tutulduğu öğrenildi.

Adnan Menderes Üniversitesi’nde okuyan ‘Kampüs Cadıları’ndan bir öğrencinin de gözaltına alındığı gelen bilgiler arasında.