Avrupa barolarından Ebru Timtik için saygı duruşu

‘Avukatların derin bir sessizlik içince ölmelerine izin veremeyiz. Meslektaşımız 238 günlük açlık grevinden sonra yaşamını yitirdi. Fakat bu yetkilileri üzülmesine bile yeterli olmadı.’

Avrupa Barolar Federasyonu çağrısıyla Fransa ve Avrupa’nın birçok kentindeki barolar, adil yargılanma talebiyle başladığı ölüm orucunun 238. gününde hayatını kaybeden Ebru Timtik’in anısına saygı duruşunda bulundu.

Avrupa’nın birçok kentinde avukatlar adliye binalarının önünde toplanarak, adil yargılanma talebiyle ölüm orucunda yaşamını yitiren avukat Ebru Timtik’in anısına bir dakika saygı duruşunda bulundu ve açıklama yaptı.

Fransa’da Limoges Baro Başkanı Frederic Olive, “Ebru Timtik’in tek suçu terör eylemlerinden yargılanan kişileri savunmuş olmasıydı, Türkiye’de avukatlar bir şekilde savunduklarını müvekkilleriyle asilime ediliyor” dedi. Olive, avukatların ifade ve savunma özgürlüğünün olduğunu hatırlatarak, “Avukatların derin bir sessizlik içince ölmelerine izin veremeyiz. Meslektaşımız 238 günlük açlık grevinden sonra yaşamını yitirdi. Fakat bu yetkilileri üzülmesine bile yeterli olmadı” diye konuştu.

Tutuklu gazetecilere de tepki gösterdiler

Fransa’nın Nimes Barosu Başkanı Jean-Marie Chabaud, Türkiye’de ve İran’da hüküm giymiş avukatların isimlerini saydıktan sonra, “tutuklu olan yargıç ve gazetecileri de hatırlamalıyız” dedi.