Arjantin’de binlerce emekçi sokaktaydı: Mevcut ekonomik modele karşı bir direniş doğuyor

Arjantin’in başkenti olan Buenos Aires’te dün sendikaların çağrısıyla protesto gerçekleştirildi. 400 bin emekçi sokaktaydı.

Evrensel’in haberine göre, Başkent Buenos Aires’te sendika konfederasyonlarının çağrısıyla dün düzenlenen dev yürüyüşte, mali açığı kapatma gerekçesiyle uygulanan kemer sıkma politikaları, çalışma yaşamının esnekleştirilmesine dair düzenlemeler ve sendikacılara açılan davalar protesto edildi. Yürüyüşe kamyon şoförlerinden bankacılara, kadın örgütlerinden öğrencilere, eğitimcilerden işçi kooperatiflerine, sağlıkçılardan emeklilere kadar toplam 400 bin emekçinin katıldığı açıklandı.

‘MEVCUT EKONOMİK MODELE KARŞI BİR DİRENİŞ DOĞUYOR’

Mitingde bir konuşma yapan Sendikacı Sergio Palazzo, “Mevcut ekonomik modele karşı bir direniş doğuyor ve bu birleşen işçilerin hareketidir” dedi.

Öte yandan mitingin örgütleyicileri arasında eski kamyon şoförü ve sendikacı, bugün ise Adalet Partisi lideri olan Hugo Moyana da bulunuyordu. Moyano yaptığı konuşmada, farklı siyasi kesimlerden yürüyüşe katılan binlerce emekçinin tek bir hedefi olduğunu, bunun da hükümete ve devlet başkanına “toplumun en korunmasız kesimlerini etkileyen politikalardan elini çek” demek olduğunu söyledi.

NEOLİBERAL REFORMLAR HAYATA GEÇİRİLMİŞTİ

Öte yandan Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri, iktidara geldiğinden bu yana dış politikasında ABD ile ilişkileri yenileme, Küba ve Venezuela yönetimlerine karşı ABD politikalarını destekleme çizgisi izlerken, içeride ise binlerce kamu emekçisinin işten atılması, ücretlerin düşmesi, işçi haklarının tahrip edilmesi gibi çok sayıda neoliberal reformu hayata geçirdi.