Ankara’da HDP’nin barış zincirine polis saldırısı

HDP’nin 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle, 103 kişinin katledildiği Ankara Garı önünde oluşturmak istediği ‘barış zincirine’ polis izin vermedi. Bir kişi gözaltına alındı.

1 Eylül Dünya Barış Günü bugün Türkiye’de bir çok şehirde yapılacak etkinliklerle kutlanacak. HDP ise Dünya Barış Günü’nü barış zinciri oluşturarak kutlayacağını açıklamıştı. Ankara’da yapılmak istenen ‘barış zinciri’ polis müdahalesi ile karşılaştı.

10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği (10 Ekim-Der) 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla bu yıl Ankara Garı önünde bir araya gelme çağrısı yaptı. 10 Ekim 2015’te “Emek, Barış ve Demokrasi” mitingine yönelik IŞİD saldırısında 103 insanın katledildiği gar önünde beyaz kurdelelerle “barış zinciri” oluşturulmasına polis izin vermedi.

Ankara Valiliği’nin etkinliği yasakladığını belirten polis sabahın erken saatlerinden itibaren gar etrafında konuşlandı. Yasaklama nedeniyle 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği de katliamın gerçekleştiği yere gelemedi.

Polisin saldırısının ardından bir kişi yerlerde sürüklenerek gözaltına alındı. Polis basın mensuplarının fotoğraf çekmesini engellemeye çalıştı ve basın çalışanları alandan uzaklaştırıldı.