Ankara’da 1 Mayıs şenliği: ”Yoksulluğa, Sömürüye, Baskılara Artık Yeter”

Anadolu Kültür ve Araştırma Derneği  Tuzluçayır’da “ Yoksulluğa, Sömürüye, Baskılara Artık Yeter” şiarı ile 1 Mayıs Şenliği gerçekleştirdi

Ankara Tuzluçayır’da Beyaz Köşk Düğün Salonunda yapılan şenlikte Murat Yılmaz, Şoreş ve Aka-Der Sanat Atölyesi müzik grubu Liberte türküleri, Marşları ve halayları ile eşlik ederken, PSAKD, DAD, KALDIRAÇ, HDP, HDK, EMEP şenliğe katıldı ve 1 Mayıs’ı selamladı.

Etkinlik açılış konuşması Nazım Hikmet’in “Davet” şiiri ile başladı ve devletin tüm saldırılarına karşı Mahalleler, liseler Üniversiteler, tırnağımızla kazıyarak kurduğumuz bu dünya bizimdir denildi. Açılış konuşmasının ardından devrim şehitleri adına saygı duruşu ile devam etti.

Ardından Murat Yılmaz ve Şoreş’in Türküleri, Halayları ile devam etti.
1 Mayıs şenliğini düzenleyen AKA-DER Mamak Şube adına konuma yapan Deniz Altay “İşte buradayız, yine bir aradayız. Bu mahallenin işçileri, emekçileri kadınları, gençleri, çocukları hep birlikteyiz. Peki, biz kimiz. Bizler sömürülenler, ancak dünyayı üretenleriz. Bizler öldürülenler, ancak yaşamı yeniden var edenleriz. Bizler yok edilmeye çalışılanlar, ancak kendi küllerinden yeniden doğanlarız. Bizler beyinleri yıkanmak istenenler, ancak yeri geldiğinde de sorgulayanlarız. Ve bizler her şeye rağmen direnenleriz. Direnmek bu mahallenin geleneğinde var. 2 Temmuzları, Cami Cem Evi direnişimizi, geziyi, referandumu hatırlayın ne kadar güçlüydük, sokaklarda yan yana söyledik. Söyledik direniş marşlarımızı, birlikte haykırdık sloganlarımızı” dedi.

Deniz Altay Konuşmasını “şimdi susmanın, sinmenin, korkmanın vakti değildir. Şimdi gücümüzü görmenin vaktidir, emeğimize sahip çıkmanın vaktidir, şimdi bir arada olmanın, örgütlenmenin vaktidir. Bu salondaki tüm dostlarımızı 1 Mayıs Salı günü Tandoğan’da yapılacak 1 Mayıs mitingine çağırıyoruz. Gelin, 1 Mayıs alanını kol kola, omuz omuza birlikte dolduralım. Bu dünyanın bizim olduğunu, onların ise gidici olduğunu birlikte haykıralım. diyerek bitirdi.

Şenlik Liberte Müzik Grubu’nun farklı dillerde seslendirdiği ve her birinin bir mücadeleyi, direnişi anlattığı şarkı ve marşlar ile devam etti. En son tüm katılımcılarla birlikte 1 Mayıs Marşı söyledi.

Şenlik kapanış konuşmasında ise aşağıdaki talepler bir kez daha haykırıyoruz denilerek dillendirildi;

“Uyuşturucuyu, çocuk istismarını, tecavüzü destekleyen devlet politikalarına artık yeter!”
“Ticarethaneye dönüştürülmüş eğitim ve sağlık sistemine artık yeter!”
“Ay sonunu zor getirdiğimiz maaşlara yeni zamlarla uyandığımız sabahlara artık yeter!”
“Emeğimizle aklımızla kimliğimizle dalga geçen politikacılara artık yeter!”
“Kadınları ev içine hapsetmek isteyen meclis başkanlarına artık yeter!”
“Saraylarda yaşayan asalakların kendini yakma raddesine gelen işçiden fedakârlık beklemelerine artık yeter!”
“Halkı OHAL’le ve KHK’larla tehdit eden politikacılara artık yeter!”
“Yalancı yalaka saray medyasına artık yeter”
Savaşa, aşağılanmaya artık yeter diyen ve burada bulunan herkesi bugünün coşkusuyla 1 Mayısta Aka-der kortejinde bir arada olmaya, taleplerimizi haykırmaya çağırıyoruz.
Her gün 1 Mayıs Her gün Kavga!

Şenlik halaylarla son buldu.
#1Mayıs2018
#HerGün1MayısHerGünKavga