Ankara Valiliği “Sadece Diktatör” oyununu süresiz olarak yasakladı

Ankara Valiliği, Barış Atay’ın “Sadece Diktatör” isimli oyununun süresiz olarak yasaklandığını açıkladı.

Onur Orhan’ın yazdığı, Caner Erdem’in yönettiği ve Barış Atay’ın sahnelediği ‘Sadece Diktatör’ oyunu, Ankara Valiliği’nin kararı ile süresiz olarak yasaklandı.

Ankara Valiliği’nden yapılan açıklama şu şekilde:

“Söz konusu paylaşımlarla, halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik edeceği; bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın tehlikenin ortaya çıkabileceği; ayrıca kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunmasını tehlikeye düşürebileceği göz önünde bulundurulduğunda ‘Sadece Diktatör’ adlı tiyatro organizasyonuna katılacak grup ve şahıslara yönelik bazı kesimler tarafından birtakım toplumsal duyarlılıklar nedeniyle tepki gösterilebileceği ve provokasyonlara neden olabileceği değerlendirilmektedir.

Bu nedenlerle ‘Sadece Diktatör’ adlı tiyatro organizasyonu, Barış Atay isimli şahıs ile çeşitli kurum ve kuruluşlar, sivil toplum örgütleri organizesinde ilimizin muhtelif yerlerinde, salonlarında yapılacak birtakım toplumsal hassasiyet ve duyarlılıkları içeren tiyatro, panel, söyleşi, sinema, sine vizyon, sergi vb. eylem ve etkinlikler, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/c maddesine göre ilimiz sınırları içerisinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyet kamu esenliğinin sağlanması amacıyla, 2911 sayılı Toplantı Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17’nci maddesi ve 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu’nun 11/f-h maddesi hükümleri doğrultusunda Ankara Valiliğince süresiz olarak yasaklanmıştır.”
ATAY: “ANKARA GENELİNDE ÇAY, KAHVE İÇMEMİ DE YASAKLASAYDINIZ”

Twitter hesabından açıklama yapan Barış Atay, oyunun geçen yıl sahnelendiğini belirtti. Atay, paylaşımında “Yasaklamışsınız da o yasak olmamış. Neyi, niçin yaptığınızdan o kadar haberiniz yok ki ‘geçen yıl oynadığım’ temsili bu yıl oynayacağımı sanıp yasaklamışsınız. Sizi acar, çılgın dedektifler sizi. Nispet yapar gibi olmasın da hem de matine-suare oynadım o gün. Yani geçen yıl. 28 Ocak 2017’de” ifadelerine yer verdi.

Kendisinin tüm etkinliklerinin yasaklanmasına da değinen Atay, “Ankara genelinde çay, kahve içmemi de yasaklasaydınız” dedi.

Twitter hesabında yasağı yorumlayan insan hakları hukukçusu Kerem Altıparmak ise “Ankara Valiliği sadece Barış Atay’ın bir oyununu belirli bir zaman için yasaklamıyor. Çeşitli kurum ve kuruluşların, Ankara’nın muhtelif yerlerinde her türlü etkinliğini süresiz yasaklıyor. Buna bir isim veremiyoruz. Gerçi versek ne olacak, onu da yasaklarlar!” dedi.

Kadıköy Emek Tiyatrosu da “Yazacak bir şey bulamadık Ankara’ya turnemiz yok” şeklinde açıklama yaptı.